Yumurtlamanın Uyarılması

Yumurtlamanın Uyarılması

Yumurtlamanın uyarılması veya yumurtlama tedavisi, genellikle infertilite sorunu yaşayan birey ve çiftlere önerilen ilk tedavilerden biridir. Bu tedavi biçiminde, gebe kalmakta güçlük yaşayan kadınlarda yumurtlamayı başlatmak ve yumurta üretimini uyarmak için doğurganlık ilaçları kullanılmaktadır.

YUMURTLAMA (OVÜLASYON)

Yumurtlayan kadınlar tipik olarak her 28 günde bir olgun yumurta üretir. Bu yumurta yumurtalıktan atıldıktan sonra, döllenme için fallop tüpüne ilerler. Yumurtlama uyarıcı ilaçlar ile yumurta sayısı artırılabilmektedir.

Yumurtlama uyarma tedavisi şu durumlarda önerilmektedir:

  • Açıklanamayan infertilitesi olan kadınlar
  • Uzun, düzensiz ve seyrek siklusu (adet dönemi) olan kadınlar
  • Yumurtlamanın olmadığı kadınlar
  • İnfertilitenin erkek faktörlü olmadığı çiftler
  • Polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınlar
  • Hormon sorunları olan kadınlar

TEMEL BİLGİLER

Yumurtalıkları uyarma tedavisine her hastanın yanıtı farklıdır; yani, gebelik şansını artırmak için yumurta sayısının artırılması ile yumurtalıklarda aşırı uyarılmaya neden olacak kadar çok yumurta üretilmemesi arasında bir denge sağlanmalıdır.

Hastalarımız yumurtalıkların uyarılması sürecinde, ilaç dozunun ve yanıtın uygun olduğundan emin olmak adına kan tahlili ve ultrason yoluyla yakından takip edilmektedir.

Gebelik sağlayabilmek için yumurtalıkların uyarılması aşamasının ardından, sperm ile yumurta birleşimini kolaylaştıran bir doğurganlık tedavisi tekniği uygulanmalıdır. Bu da en sık şekilde intrauterin inseminasyon (IUI, rahim içi aşılama) ve in vitro fertilizasyon (IVF, laboratuvar ortamında döllenme; tüp bebek) yoluyla sağlanır.

YUMURTLAMA (OVÜLASYON) İLAÇLARI

Yumurtlama sürecine yardımcı olmak veya doğurganlık siklusu esnasında birden fazla yumurta üretmek amacıyla yumurtalıkları uyarmada kullanılan, ağız ve enjeksiyon yoluyla uygulanan çeşitli ilaçlar mevcuttur.

Yumurtlama uyarıcı ilaçlar (ovülasyon indüksiyon ilaçları) veya “doğurganlık ilaçları” adı verilen bu ilaçlar, yumurtalıklardan bir veya daha fazla olgun yumurta atılmasını uyararak gebelik şansını artırmaktadır.

Her ilacın etki mekanizması farklı olduğundan, tek başına veya başka bir ilaçla kullanımı söz konusu olabilir.

Kullanılacak ilaç, kadının adet dönemi geçmişine ve doğurganlık uzmanlarımızın planladığı siklus türüne göre belirlenmektedir.

İLAÇ TÜRLERİ

  • Klomen (Klomifen) ve Femara(Letrozol) gibi ağız yoluyla alınan ilaçlar yumurtlamanın olmadığı hastalarda yumurta üretimini veya bazı durumlarda istenebilecek birden çok yumurta üretimini uyarır.
  • Yumurtalıklarda folikül (yumurta keseciği) üretimini uyaran hormonlar olan Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) ve Luteinize Edici Hormon (LH) içeren enjeksiyon formundaki ilaçlar ise altta belirtilen hastalarda yumurtlama uyarıcı olarak kullanılabilir:

– ağız yoluyla kullanılan ilaçlara dirençli veya yanıt vermeyenler

– ağız yoluyla kullanılan ilaçların kullanımı başarısız olanlar

– fazla yumurta üretimi gerekenler.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >