Yumurta Kalitesi

IVF başarısında yumurta kalitesi neden bu kadar önemli bir rol oynuyor?

Yanıt basit bir gerçeğe dayanıyor: Yüksek kaliteli yumurtalar yüksek kaliteli embriyolar verir. Yüksek kaliteli embriyolar ise başarılı bir gebelik elde edebilmek için erken gelişim evrelerine dayanacak güçte olmalıdır.

Bununla beraber, söylemesi yapmaktan çok daha kolay olup yumurta ve embriyo kalitesinin ardındaki “bilimi” anlamanın bazen güç olabileceğinin de farkındayız. İşte bu nedenle, laboratuvarımızda “perde arkasında” yaptıklarımıza dair bilgi sahibi olabilmeniz ve güven duyabilmeniz amacıyla SSS (Sıkça Sorulan Sorular) bölümleri hazırladık.

LABORATUVAR NE KADAR ÖNEMLİ?

Oldukça. Sürekli olarak yüksek kaliteli yumurta geliştirme becerisi, deneyimli bir embriyoloji laboratuvarı ve kullanılan teknolojiler ile yakından ilişkilidir.

Laboratuar alt yapımızda uzun yıllardır süren bilgi birikimi ile teknik ekip ve embriologlarımız arasındaki uyumlu birliktelik ile laboratuvarımız doğurganlık (fertilite) başarısını en iyi duruma getirecek yenilikçi teknoloji ve teknikleri kullanmaktadır. Ekibimizin uyumlu birlikteliği ve yeterli laboratuar donanımımız embriyolarımızın maksimum gelişme potansiyeline ulaşmasındaki bir numaralı nedendir.

YUMURTA KALİTESİ TAM OLARAK NEDİR?

Yumurta kalitesi embriyonun implantasyonun (embriyonun tutunması) olasılığının en önemli belirleyicileriden biridir ve kısmen bir kadının kalan yumurta sayısına, yani over (yumurtalık) rezervine bağlıdır. Bu da, tamamen olmasa bile, kadının yaşı ile ilişkilidir. Benzer şekilde, yumurtalık rezervi yumurta kalitesinin iyi bir göstergesidir; ama sayı ve kalite  her zaman birbirini desteklemeyebilir. Bazı kadınlar az sayıda yüksek kaliteli yumurtaya sahiptir ve bu nedenle de tüp bebek yoluyla gebe kalabilmektedir.

YUMURTALAR NASIL EMBRİYOYA DÖNÜŞÜYOR?

Sağlıklı kadınlarda, yumurtlama (ovülasyon) her ay yumurtalıklardan olgun bir yumurtanın serbest kalmasıyla meydana gelir. Serbest kalan yumurta yumurtalıktan fallop tüpüne ilerler ve tek bir sperm tarafından başarıyla dölleninceye kadar burada kalır. Döllenme başarılı olduktan sonra, sperm ve yumurta embriyoya dönüşür. Embriyoya dönüşme süreci oldukça hızlıdır: Her 12-14 saatte bir embriyo bölünür.

EMBRİYO KALİTESİNİ ARTIRABİLİYOR MUSUNUZ?

Klinik laboratuvarımız tüm embriyolar için sürekli bir kültür ortamı oluşturabilmek adına çeşitli gazlardan oluşan benzersiz bir kombinasyon kullanmaktadır. İnkübatörlerimizden sürekli veri akışı takibi yoluyla embriyo gelişimi için güvenli ve kararlı bir ortam oluşturmakta ve böylece embriyoların başarılı olabilmesine yönelik koşulları sağlamaktayız. Yenilikçi embriyo inkübatörlerimizin de katkısıyla, hastalarımıza daha iyi embriyo kalitesi ve doğurganlık başarısı oranları sunmaktayız.

YUMURTA KALİTESİ ÖNEMLİ Mİ?

Tek kelimeyle, kesinlikle. Yumurtalar ve embriyolar basit ve doğrudan bir şekilde birbiriyle bağlantılıdır: yüksek kaliteli yumurtalar yüksek kaliteleri embriyolar verir.

Yüksek kaliteli yumurtalar embriyonun rahim içinde gelişmesine ve tutunmasına veya ‘yapışmasına’ olanak sağlar. Gelişimin erken evrelerini atlatabilmesi ve nihayetinde gebelik ile sonuçlanabilmesi için embriyonun güçlü (yüksek kalitede) olması şarttır. Yüksek kaliteli yumurta ve embriyoların başarılı bir gebelik ile sonuçlanma olasılığı daha fazladır. İşte bu nedenle bir kadının başarılı gebelik şansında yaş oldukça önemlidir. Kadının yaşı ilerledikçe, yüksek kaliteli yumurta üretme kapasitesi azalmaya başlar.

YUMURTA KALİTESİ NASIL TEST EDİLİYOR?

Kesin olarak biliyoruz ki yaş, over rezervinde veya yumurtalıklarınızdaki yumurta sayısında düşüş ile ilişkilidir. Over rezervinde düşüş ise sağlıklı gebelik şansınızda düşüş ile bağlantılıdır. Yaş ayrıca yumurta kalitesi ile de ilişkilidir: 30 yaşındaki kadınların çoğunda tüm yumurtaların yalnız %12’si bebeğe dönüşme potansiyeline sahiptir. 40 yaşına gelindiğinde ise bu yumurtaların yalnızca %4’ü kalmaktadır. Dolayısıyla, yumurta kalitesi doğrudan test edilememektedir ancak bir kadının yaşı yumurtalarının kalitesine dair sıklıkla mükemmel bir göstergedir.

 1. GÜN EMBRİYOSU NEDİR?
 2. Gün embriyosu, embriyonun yaşını veya döllenme sonrası geçen gün sayısını ifade etmektedir. Spermin yumurtayı başarılı bir şekilde döllemesinin sonucu, hızlı bir bölünme sürecine başlayan tek bir hücredir. Doğal bölünmenin üçüncü gününde, artık 3. Gün embriyosu olan embriyonun düzgün şekilde bölünmeye devam edip etmediğine ve sağlıklı bir implantasyon adayı olup olmadığına karar veririz. Embriyo sağlıklıysa implantasyon için daha güçlü ve daha sağlıklı olabilmesi adına iki gün daha doğal şekilde bölünmeye devam etmesine izin verilir. Embriyonun daha fazla güçlenmesinin olası görülmediği durumlarda ise embriyo 3. Günde transfer edilir.
 3. GÜN EMBRİYOSU NEDİR?

Anlayabileceğiniz üzere, 5. Gün embriyosu döllenme sonrası beş gün boyunca gelişmesine izin verilmiş olan embriyodur. Bu aşamada, embriyo yüzlerce hücre içermekte ve oldukça gelişmiş olduğundan implantasyon yoluyla rahme tutunmaya oldukça uygundur. 5. Gün embriyolarına blastokist adı da verilir ve tüm embriyoların yalnızca üçte biri bu aşamaya gelebilmektedir. Bazı laboratuvarlar embriyoyu bu aşamaya kadar geliştirememektedir. Embriyonuz blastokist aşamasına kadar gelişmişse daha üstün ve sağlıklı bir embriyo olduğundan implantasyon şansı da daha güçlüdür.

NASIL KARAR VERİYORUZ?

Hangi embriyoların transfer edileceğinin belirlenmesinde tüm embriyoların yakından takibi kilit rol oynar. Kliniğimizde doktorlarımız ve laboratuvar embriyologlarımız embriyo gelişimini laboratuvarda yakından takip etmekte ve birbirleri ile iletişim halinde transfer edilecek en iyi embriyoya karar vermektedir.

Doğurganlık ekibiniz tüm embriyo gruplarının benzersiz olduğunun farkındadır. Bazen en iyi embriyo hemen belli olurken bazen ise hangisinin transfere uygun olduğunu görmek için birkaç gün gerekebilmektedir.

EMBRİYO DERECELENDİRME (KALİTE SINIFLANDIRMASI) SÜRECİ NEDİR?

“1. Gün” spermin yumurtaya girmesinden ve büyük bir yuvarlak hücre içerisinde daire biçiminde iki birikim alanı görmemizden sonrasıdır. Bu iki alan mevcut olduğunda yumurtanın sperm tarafından döllendiğinden emin oluruz.

Embriyoların 3. güne kadar derecelendirilmesi üç temel özelliğe dayanır:

 • Embriyonun kaç hücresi olduğunun sayılması
 • Hücre sayısının gelişim günü ile eşleştirilmesi: Örneğin, 2. günde 4 hücresi ve 3. günde ise 6 ila 8 hücresi olması gerekmektedir.
 • İyi bir embriyonun son işareti hücrelerin parçalara ayrılmıyor olmasıdır. Embriyoda parçalara ayrılan hiç hücre olmaması veya çok az hücre olması beklenir.

 

Embriyoların 5. ve 6. günlerde derecelendirilmesi:

 • Embriyo içerisinde sıvı kesesi olan bir top görünümünü almıştır.
 • Sıvı ne kadar geniş ve yayılmışsa o kadar iyidir.
 • Embriyoda bir alanda top benzeri paketlenmiş hücre grubu vardır; bebek buradan gelişecektir. Bu hücreler ne kadar sıkı ve çok sayıda ise o kadar iyidir.
 • Bu hücre grubunun etrafında, topun dışını oluşturan daha yassı hücreler vardır. Bu hücrelerden plasenta gelişecektir. Bu hücreler ne kadar sıkı paketlenmişse o kadar iyidir.
 • Bu aşamada, embriyonun 50’den fazla, bazı durumlarda ise 100 üzerinde hücre içermesi gerektiğinden, hücre sayımı yapılamaz.

 

BAŞARISIZ BİR SİKLUS GEÇİRDİM. DENEMEYE DEVAM ETMELİ MİYİM?

Yaş yumurta kalitesi, embriyo kalitesi ve gebelik oranı açısından kilit bir faktör olsa da, aydan aydan farklılıklar yaşanmaktadır. Bu da ilk siklusunuz başarısız olmuşsa bile umudunuzu korumanız için bir neden olduğu anlamına gelir. Kesinlikle yeniden deneyin.

HANGİ TESTLERİ SUNUYORSUNUZ?

Kliniğimizde embriyologlarımız, doktorlarımız ve bilim ekibimiz, aşağıdaki testleri kullanarak başarı oranlarınızı artırmaya devam etmektedir:

PGT-M: Bu genetik test yöntemi, IVF embriyosu üzerinde rahminize transfer edilmeden önce uygulanır. PGT-M, mevcut tek gen hastalıklarını ortaya çıkarır. PGT-M sayesinde, sizin ve partnerinizin belirli bir genetik hastalığa sahip bir bebek sahibi olma riski taşıyıp taşımadığınızı belirleyebilmekte ve çocuklarınıza aktarma olasılığını ortadan kaldırabilmekteyiz.

Preimplantasyon Genetik Tarama (PGS): Tek gen hastalıklarını saptamak yerine, PGT-A doğum kusurları veya bilişsel bozukluk ile sonuçlanabilecek kromozom anomalilerini test eder. Bu testin uygulanması gebelik oranlarını artırır ve daha sağlıklıklı bebek doğumlarına neden olur. Doktorlar ve embriyologlar, implantasyon için yalnızca sağlıklı ve kromozom açısından normal embriyoları seçebilmektedir.

Embriyo Tıraşlama (Assisted Hatching): Bazı embriyolar metabolik aktiviteleri düşük olduğunda ‘kabuğundan’ çıkamamakta, dolayısıyla da rahme yerleşememektedir. Bu gibi durumlarda ekibimiz laser yardımı ile veya asit çözeltisi içeren çok küçük bir pipet yardımıyla minik bir delik açarak embriyonun kabuğundan çıkmasını kolaylaştırarak rahme yerleşmesine olanak tanımaktadır.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >