Yumurta Dondurma

Yumurta Dondurma

Gebeliği ertelemenin pek çok geçerli nedeni vardır. Kariyerinize daha fazla ağırlık vermek isteyebilirsiniz veya henüz bir çocuğa bakacak maddi olanaklarınız olmayabilir. Belki de doğru bir ilişkide değilsiniz veya sadece duygusal olarak hazır değilsiniz. Sebep ne olursa olsun, aile kurmak için ‘en doğru zamanı’ yalnızca siz belirleyebilirsiniz.

Ayrıca vücudunuzun biyolojik saati yaşamınızla pek de uyumlu olmayan bir şekilde çalışıyor olabilir. Ne kadar sağlıklı olursanız olsun, biyolojik saatiniz yaşınız ilerledikçe yumurtalarınızın yaşlanarak daha az etkili olacağını belirtir. Yumurta dondurma işlemi, biyolojik takviminiz ile yaşam planlarınız arasındaki boşluğu kapatmanın bir yoludur. Yumurta dondurma programımız sayesinde, hazır olduğunuz zaman aile kurma şansına sahip olabilir ve bu yolda karşılaşabileceğiniz infertilite sorunlarına karşı güvenilir bir yedek plan oluşturabilirsiniz.

Size sunduğumuz yumurta dondurma teknolojileri ile, biyolojik saatinize karşı son sözü söyleme hakkına sahip olabilirsiniz.

BENİM İÇİN DOĞRU SEÇENEK Mİ?

Genel olarak, yumurta dondurma işlemi kadınlara aşağıda belirtilen durumlarda önerilmektedir:

 • Doğurganlık özelliğini geleceğe taşımak için yumurta saklamak isteyenler
 • 25 ila 37 yaş aralığında olanlar
 • Henüz çocuk sahibi olmaya hazır olmayanlar
 • Ailesinde erken menopoz öyküsü olanlar
 • Kemoterapi gibi tıbbi tedavi görenler
 • Başka bir çocuk sahibi olmayı ertelemek isteyenler
 • Kemoterapi ve radyoterapi ile ilişkili komplikasyonların üstesinden gelmek isteyenler
 • Yumurtalık kisti gibi tıbbi sorunları olanlar

YAŞ VE DOĞURGANLIK

Kadın doğurganlığı yirmili yaşların sonlarında azalmaya başlar ve bu azalmayla ilişkili olarak yumurta sayısındaki sürekli kayıp düşük, kromozom (genetik) anomalileri ve infertilite (özellikle 35 yaş üstü kadınlarda) oranlarında artışla sonuçlanır. Yumurta dondurma kadınlara gebe kalmak istediğine karar verdiği zaman ‘daha genç’ yumurtaları kullanma fırsatı sunar. Bu sayede kadınlar ileri yaştan kaynaklanan doğurganlıkta azalmanın ve düşük oranında artışın önüne geçebilmektedir.

Dolayısıyla, genel kabul görmüş bir kural olarak, yumurtalarınızı dondurmak istediğiniz zaman ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Daha genç yumurtalar, yumurtaları kullanmak istediğiniz zamandan bağımsız olarak, başarılı gebelik şansını artırmaktadır.

 • İdeal yumurta dondurma yaşı over (yumurtalık) rezervinin en yüksek olduğu 25 ila 37 yaştır.
 • Sizinle birlikte yumurtalıklarınız da yaşlanır ve kullanılabilir yumurta sayınız azalır.
 • Rahminiz ise 50 yaş civarına kadar sağlıklı ve gebeliği destekleyecek durumda kalabilir.
 • Gelecekte başarılı bir şekilde gebe kalma şansınızı yumurtalarınızın toplandığı yaşta sabitlersiniz: örneğin, yumurtalarınızı 28 yaşında dondurur ve 39 yaşında kullanırsanız başarı oranınız 28 yaşındaki orandır.
 • Yumurta dondurma 37 yaş sonrasında da bir seçenektir ancak önerilen sayıda yumurta elde edebilmek için birden fazla IVF siklusuna ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

YUMURTA DONDURMA İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

Kadınlara gelecekte daha fazla şans sunan üreme sağlığı ile ilgili pek çok diğer seçenekte olduğu gibi, yumurta dondurma konusunda da gerçeklerden çok daha fazla kurgu bilgi dolanmaktadır. Bu nedenle, üreme sağlığı ve infertilite ile ilgili seçeneklerinizi kendinizden emin bir şekilde tartışabilmeniz adına, aşağıda sunduğumuz bilgilerden faydalanabilirsiniz.

YUMURTA DONDURMA İLE İLGİLİ BİLGİ

Kadın doğurganlığı ve yumurta sayısı ve niteliği 30 yaş civarında azalmaya başlar. Bu faktörlerde 35 yaş sonrasında ciddi düşüş yaşanır. Bu nedenle en genç yumurtalarınızı saklamak son derece faydalıdır. Doğduğunuzda yaklaşık 4 milyon yumurtanız bulunur. Ergenlik dönemine geldiğinizde, bu rakam 400.000’e düşer ve her adet döneminizde 1000 kadar yumurta kaybedersiniz. 30 yaşındaki kadınlarda kalan yumurta sayısı 100.000’in altındadır. 40lı yaşların ortalarından itibaren ise bu rakam sıfıra yakındır.

YUMURTA DONDURMA İLE İLGİLİ BİLGİ

Bir kadın menopoza yaklaştığında (45 yaş civarı), sağlıklı yumurta üreten folikülü (keseceği) neredeyse hiç kalmamıştır. Folikül kalmışsa bile, gelişimini etkileyen doğal hormon değişiklikleri nedeniyle yumurtalar tam olgunluğa genellikle ulaşmaz.

YUMURTA DONDURMA İLE İLGİLİ BİLGİ

Yumurtalarınızı dondurduğunuzda ne kadar gençseniz ileride başarılı bir gebelik ihtimaliniz o kadar yüksektir. Dondurulmuş yumurtalar ile gerçekleştirilen IVF’te başarı oranı, yumurtaların yerleştirildiği değil toplandığı zamana bağlıdır. Bu yüzden, 30 yaşındayken yumurtalarınızı dondurur ve 40 yaşına kadar kullanmazsanız, esas olarak süreci zamanda durdurmuş olursunuz. Başarılı gebelik şansınız 30 yaşınızdaki ile aynı olur. Genel olarak 40 yaş sonrasında yumurta dondurulmasını ise önermiyoruz.

YUMURTA DONDURMA İLE İLGİLİ BİLGİ

Yumurta dondurma siklusunun tamamı iki hafta kadar sürmektedir ve bu sürede normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Çoğu kadın, ister iş, egzersiz isterse başka aktiviteler olsun, tam olarak işlevsel olup günlük rutinlerini sürdürmektedir. Bu rutinlerdeki tek değişiklik hafif ilaçlar ve birkaç muayene ziyaretinden ibarettir. Yumurta toplama işlemi çoğunlukla 20 dakika kadar sürer ve ertesi gün işe dönebilirsiniz.

YUMURTA DONDURMA İLE İLGİLİ BİLGİ

Yumurtaların dondurulmuş olarak kalacağı sürede bir kısıtlama yoktur. Yumurtalar bugün dondurulabilir ve zaman içerisinde niteliğinde hiçbir kayıp olmadan sonsuza kadar donmuş ve stabil olarak kalabilir. Hastalarımıza önerimiz öncelikle doğal yollardan gebe kalmayı denemeleri ve başarısız olmaları durumunda yumurta dondurma işlemine başvurmalarıdır. Hatta yumurtaları ikinci veya üçüncü çocuk için saklamalarıdır. Özetlersek, yumurta dondurma muhteşem bir ‘yedek plan’ olarak düşünülebilir.

YUMURTA DONDURMA İLE İLGİLİ BİLGİ

Vitrifikasyon (hızlı dondurma) en gelişmiş yumurta dondurma tekniğidir. Dondurulmuş bir yumurtadan bebek doğması ilk defa 1986 yılında gerçekleşmiştir. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ASRM), yumurta dondurmanın standart IVF sikluslarına benzer sonuçlar yaratan, başarılı bir teknik olduğuna hükmetmiştir. Yumurta dondurma deneysel olarak kabul EDİLMEZ ve kadınlar tarafından doğurganlığı korumak için geçerli bir seçenek olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Vitrifikasyon veya hızlı dondurma, kriyoprezervasyon yönteminden daha yeni ve daha etkili bir dondurma yöntemidir. Çözündürme sonrasında, yumurtalar yeni bir IVF siklusu ile aynı başarı şansına sahiptir.

YUMURTA DONDURMA İLE İLGİLİ BİLGİ

İki haftalık yumurta dondurma süreci boyunca, normal programınıza devam edebilirsiniz. İlerlemenizi takip etmek ve yumurta toplamak için en uygun zamanı belirlemek amacıyla 3 ila 5 kez kliniği ziyaret etmeniz gerekir.

YUMURTA DONDURMA İLE İLGİLİ BİLGİ

Yumurta toplama süreci minimum düzeyde rahatsızlık içerir. İşlemin tamamı 20 dakika kadar sürer ve hafif anestezi altında gerçekleştirilir. Ertesi gün işinize dönebilirsiniz.

YUMURTA DONDURMA İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

YUMURTA DONDURMA İŞLEMİ KANSER TEDAVİSİ GÖREN KADINLARDA YARARLI MIDIR?
Kanser hastası kadınlar kemoterapi veya radyasyon tedavisinde yumurtalık hasarı ihtimali ile karşı karşıya kaldığından hızlı dondurma programları için mükemmel adaylardır. Bu programlar tam da adından anlaşıldığı gibi çalışır: bir sonraki adet döneminiz başlar başlamaz, iki haftalık yumurta dondurma sürecine başlanabilir.

YUMURTA DONDURMAK İÇİN ‘EN İYİ’ YAŞ VAR MIDIR?
Aile planlama sürecinizde aklınızda bulundurmanız gereken, dondurma sırasında ne kadar gençseniz sağlıklı bir çocuk sahibi olma olasılığınızın da o kadar yüksek olduğudur. Bir başka deyişle, bebeğinizin sağlığı yumurtanızın dondurulduğu andaki yaşını yansıtır. Bu nedenle, kadınların 35 ile 37 yaş arasında yumurtalarını dondurmalarını öneriyoruz.

37 yaş sonrasında da yumurta dondurmak mümkündür ancak sürecin daha fazla zaman alması olasıdır. Yumurtalarınızın niteliği ve sayısı 35 yaştan itibaren hızlı bir biçimde azaldığından, yeterli miktarda olgun, sağlıklı yumurta toplamak için birden çok siklus gerekebilir.

DONDURULMUŞ YUMURTALARLA BAŞARILI BİR ŞEKİLDE GEBE KALABİLİR MİYİM?
Dondurulmuş yumurtalar ile gebe kalma şansınız genellikle taze (dondurulmamış) yumurtalar ve IVF ile gebe kalma şansınız ile aynıdır. Olası doğurganlık başarısında yaş daima bir faktördür ancak 25 yaşında yumurtalarınızı dondurursanız ve 37 yaşında kullanmaya karar verirseniz başarılı gebelik şansınız 25 yaşınızdaki ile aynıdır (yumurtalarınızın toplanıp saklandığı tesis ve personelinin en üst düzeyde olması durumunda).

KAÇ YUMURTAMIN DONDURULMASI GEREKİR?
Gelecekte birden fazla çocuk sahibi olma ve birden fazla gebelik denemesi için genellikle 20 olgun yumurta dondurulmasını öneriyoruz. Toplanan her yumurta gebelik ile sonuçlanmadığından, önemli sayıda yumurta dondurulması çok önemlidir.

TÜM YUMURTALARIM TEK SEFERDE Mİ KULLANILACAK?
Dondurulmuş yumurtalarınızın kullanılması veya çözündürülmesi sürecine yumurta çözdürme siklusu denilmektedir. En sağlıklı, en güçlü embriyoyu elde edebilmek için tek seferde, parti halinde, 6 ila 8 yumurta çözdürürüz. Her partide yer alan yumurtalardan kaçının başarılı bir şekilde döllendiğine bağlı olarak, her parti ile birden fazla gebelik denemesinde bulunmanız mümkündür.

YUMURTALARIMIN NEREDE DONDURULACAĞINI NASIL SEÇECEĞİM?
Bir doğurganlık merkezinin yumurta dondurma deneyimi, gelecekteki şansınız üzerinde etkilidir. İdeal bir merkezde dondurulan yumurtalar çözdürüldüğünde  %90 ı kullanılabilir durumda olmalıdır.

TÜM DONDURMA SÜRECİ NE KADAR SÜRÜYOR?
Adet döneminizin 1. Gününden itibaren, yumurta dondurma siklusu iki hafta sürmektedir. Süreç boyunca normal programınıza devam edebilirsiniz; sadece hafif bir ilaç kullanmanız ve takip için 3 ila 5 kez kliniği ziyaret etmeniz gerekir. Yumurtalarınızın toplanma işlemi, günlük rutininizi değiştirebilecek tek gündür. Bu işlem 20 dakika kadar sürer ve hafif anestezi altında minimum düzeyde rahatsızlık hissederek gerçekleştirilir. 24 saat içerisinde işinize dönebilirsiniz.

40 YAŞ VE ÜZERİNDEYSEM YUMURTALARIM DONDURULABİLİR Mİ?
Gelecekte gebelik başarısı olasılığını en yüksek düzeye çıkarabilmek adına, yumurta dondurma işlemini mümkün olan en erken yaşta yaptırmanızı şiddetle öneriyoruz. Maalesef, bu durum yumurtaların 40 yaş sonrasında dondurulmasını önermediğimiz anlamına geliyor.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >