Yaş Önemlidir

Yaş Önemlidir

Ne yazık ki, “biyolojik saat” sadece bir efsane değildir. İnfertilite ile uğraşırken yaş en kötü düşmanlarımızdan biri olabilir.  Kadınlar çocuk sahibi olma yaşını erteledikçe, yaş önemli bir engel haline gelebilir. 30 yaşından sonra, çoğu kadın için  doğurganlıkta azalma başlar.  Biyolojik saati neyin yönettiğini anlamak, bireylerin ve çiftlerin bilinçli olarak kararlar almalarına ve ne zaman bir aile kurmaları ve ne zaman gebe kalmayla ilgili yardım aramaları gerektiğine dair tartışmalara kapı açmasına yardımcı olabilir.

YAŞ VE İNFERTİLİTE

Gebe kalmaya çalışırken bir kadının yumurtalarının kalitesi hayati önem taşır. 35 yaşından sonra, yumurta kalitesi ve miktarı (ortalama olarak) sürekli olarak azalmaya başlar. Bu gerileme 40 yaşından sonra daha hızlı gerçekleşir. Kadında yumurtaların kalitesi düştükçe gebe kalmak daha zor hale gelir.

DİKKATE ALINACAK FAKTÖRLER

  • Otuz yaşından sonra yumurtaların % 12’si bebek olma potansiyeline sahiptir
  • Kırk yaşına kadar, ‘iyi yumurtaların’ sadece% 40’ı kalır
  • Düşük yapma şansı yirmili yaşlarındaki kadınlar için% 10’dan az, 45 yaş üstü kadınlar için% 90’a kadar yükselir
  • 25-35 yaş sağlıklı bir bebek için en uygun zamandır

Bir kadın yaşlandıkça, sahip olduğu yumurta sayısı sürekli olarak azalır. Doğum kontrol hapı kullanıp kullanmadığına veya gebe olup olmadığına bakılmaksızın her ay yüzlerce yumurta kaybedilir.

NE TAVSİYE EDERİZ ?

  • 35 yaşın altındaki kadınlar gebe kalmaya çalıştıktan 1 yıl sonra bir değerlendirme istemelidirler
  • 35-39 yaşlarındaki kadınlar 6 ay gebe kalmaya çalıştıktan sonra bir değerlendirme istemelidir
  • 40 yaş ve üstü kadınlar en kısa zamanda değerlendirme istemelidir.

KADIN YAŞI 40 VE ÜZERİYSE

Bir kadın 40 yaşındayken, daha az sayıda yumurta olması nedeniyle hamile kalma şansı büyük ölçüde azalır. Ayrıca, yumurtaların kalitesi zamanla azalır. Kalitedeki azalma normal döllenme olasılığını azaltır ve embriyoda düşük yapma ve kromozomal bozukluk şansını artırır.

HER HASTA KENDİNE ÖZELDİR

Her hastanın kendi kişisel yolculuğu vardır. Her infertil vakasının kendi zorlukları vardır. Bir kişi için tedavi protokolü, aynı yaşta olsalar bile, genellikle başka bir hastanınkinden çok farklıdır. Tanıdan tedaviye, hastalarımızın akıllı seçimler yapmasına ve olumlu sonuçlar elde etmesine yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş testler ve tedaviler kullanıyoruz. Anne baba olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabilecek test ve teknolojilerden  çok küçük bir kısmı aşağıda özetlenmektedir

 YUMURTA MİKTARINI ÖLÇEN TESTLER

Adetin 3. günü hem laboratuarda kan testleriyle  hormonal ölçüm yaparak hem de ultrasonda yumurta sayısını hesaplayarak  yumurtalık rezervini belirliyoruz. Folikül Uyarıcı Hormon (FSH), anti Mullerian Hormonu (AMH) ve ultrason, yumurtalık rezerviniz / yumurta kaynağınız hakkında bize doğru bilgiler sağlar.

YUMURTA KALİTESİ VE GENETİK TEST

Bir kadının yumurtasının kalitesi düşmeye başladığında, embriyolarda kromozomal anormallik riski de artar. 30’lu yaşların sonlarında ve 40 yaşın üstündeki kadınlar için yumurtalık rezervinde kalan yumurtaların kalitesi nedeniyle  kromozomal anormallik riski yüksektir. Tedaviden önce yumurta kalitesini belirleyemesek de, yaş bu konuda çok iyi bir belirteçtir. Tüp bebek işlemi yapılırken embriyo rahim içine transfer edilmeden önce yapılan genetik test, embriyo kalitesini tahmin edebilir ve implantasyon için kromozomal olarak normal embriyoları seçmemize yardımcı olabilir. PGS(preimplantasyon genetik tarama), en yüksek başarı şansına sahip ve en yüksek canlı doğum oranlarına yol açacak embriyoları seçer. Bu teknoloji özellikle ileri yaştaki kadınlar veya düşük yapmış kadınlar için çok önemlidir.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >