Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Dr. Müberra Namlı Kalem Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1993 yılında mezun olmuştur. Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1995-2000 yılları arasında tamamlamıştır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmakta iken eğitim süreci devam etmiş olup 2006 yılında WALS(World Association of LaparoscopicSurgeons) laparoskopi ve histeroskopi eğitimini tamamlamıştır. 2009-2010 yıllarında da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı İnfertilite Merkezinde Tüp Bebek uzmanlığı eğitimini almıştır.

Meslek yaşamı boyunca çok sayıda ulusal ve uluslararası dergilerde yazıları yayınlanmış , çok sayıda da ulusal ve uluslararası kongre ve toplantı katılımları ile sunumları olmuştur. 2018 yılında İngiltere’de infertilite konusunda dünyanın en gelişmiş merkezlerinden biri olan Kings College of London Assisted Conception Unit ekibi ile birlikte çalışmıştır.

TJOD (Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği) ve ÜTD (Üreme Tıbbı Derneği) üyelikleri mevcuttur.

Halen İstanbul’da İstinye Üniversitesi Liv Hastanesi Bahçeşehir Kadın Doğum ve Tüp Bebek Ünitelerinde görev yapmakta olan Dr Müberra Namlı Kalem’in özel ilgi alanları tüp bebek tedavisi, infertilite araştırılması ve tedavisi, tüp bebek, aynı zamanda açık ve kapalı tüm kadın hastalıkları operasyonları olmakla beraber gebelik takibi ve doğum konusunda da 25 yıldan fazla tecrübeye sahiptir.

Tüp Bebek Tedavisi (İnvitro Fertilizasyon / IVF)

Geleneksel birinci basamak tedavilere rağmen hala gebelik elde edilemeyen çiftler için bir sonraki makul adım in vitro fertilizasyondur (IVF, klasik tüp bebek yöntemi).
İntrauterin inseminasyondan beş kat daha yüksek gebelik oranlarına sahip IVF, günümüzde mevcut en etkili doğurganlık tedavisidir. En yaygın doğurganlık tedavisi olup ileri yaştaki kadınlarda, fallop tüplerinde hasar bulunan kadınlarda, erkek faktörlü infertilite ve pek çok vakada özellikle faydalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi / IVF: TEMEL BİLGİLER

• IVF sırasında, yatış gerektirmeyen bir cerrahi işlem ile kadının yumurtalıklarından yumurtalar toplanır ve laboratuvarımızda sperm tarafından döllendirilir.
• Erkek partnerin semen analizi anormalse; İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICS) adı verilen bir işlemle her bir yumurtaya tek bir enjekte edilerek döllenme sağlanır.
• Her bir tedavi IVF siklusu olarak anılır ve bir siklus 2 ila 4 hafta civarında olup kadının yumurtalıklarından birden çok yumurtanın toplanması ve sperm ile döllenmesiyle sona erer.
• Artık embriyo adı verilen döllenmiş yumurtalar, döllenmeyi takiben üçüncü veya beşinci günde kadının rahmine yerleştirilir ya da takip eden siklusta kullanılmak üzere dondurulabilir.
• Bu rahme yerleştirme (implantasyon) işlemi öncesinde,embriyolar genetik yeterlik açısından test edilebilir. PGT-A ve PGT-M testlerimiz sayesinde, embriyo IVF siklusunda kullanılmadan önce genetik kusurları veya kromozom kusurlarını tespit edebiliyoruz.
• PGT-A ve PGT-M testlerinin başarı oranlarını artırdığı, düşükleri azalttığı, kalıtsal rahatsızlıkların doğacak çocuklara geçişini ortadan kaldırdığı ve gebe kalmak için gereken toplam süreyi düşürdüğü gösterilmiştir.
• Süreç boyunca doktorunuz ve embryologlarınız sizinle birlikte çalışarak ailenizi kurma veya genişletme hedeflerinize ulaşmanıza yardım edecek bireye uyarlanmış ve doğru yolu belirleyecektir.

GENETİK TESTLER

Uzmanlarımız, transfer edilecek en iyi embriyoları seçmek veya sizden ya da eşinizden çocuklarınıza geçebilecek genetik rahatsızlıkları kontrol etmek amacıyla, tüp bebek tedavi sürecinde bazı durumlarda PGT-A ve PGT-M (preimplantasyon genetik tanı) testlerini önermektedir.
PGS (preimplantasyon genetik tarama) sayesinde, tekrarlı gebelik kayıplarının veya başarısız doğurganlık sikluslarının nedenini tanımlamız; implantasyon öncesinde en iyi embriyoları seçmemiz ve tüp bebek başarı oranınızı yükseltmemiz mümkündür.

Mini Tüp Bebek Tedavisi / IVF

Minimal IVF (Mini IVF), standart in vitro fertilizasyona benzer bir yaklaşım sunmakla beraber, bu yöntemde amaç yüksek sayıda yumurta yerine daha az sayıda yüksek kaliteli yumurta toplamaktır. Bu yöntem kadınlara ve çiftlere şu avantajları sağlar:
• daha az zaman harcama
• daha düşük maliyet
• daha az doğurganlık ilacı kullanma

Standart IVF’nin aksine, Mini IVF’de yumurtalıkları uyarmada kullanılan doğurganlık ilaçları daha zayıftır veya daha düşük dozdadır. Bu da yumurta toplama anında daha az yumurta toplanacağı anlamına gelir. Geleneksel IVF çoğunlukla belirli bir siklusta transfer edilmeyen embriyoları dondurma şansı verirken, Mini IVF’de fazla embriyo üretilme olasılığı çok daha azdır.

Ne Zaman Tüp Bebek Tedavisi / IVF Düşünülmeli?

Tüp bebek tedavisi, pek çok insana aksi halde şansını azaltacak bir veya daha fazla faktör karşısında gebeliği deneme fırsatı sunmaktadır.
Aşağıda, bireylerde veya çiftlerde en sık tüp bebek tedavisi seçme nedenlerini bulabilirsiniz.

Tüp Bebek / IVF Tercih Etme Nedenleri

• IUI gibi daha basit tedavilerin başarısız olduğu kadınlar veya çiftler
• Yaş ilişkili infertilite sorunu olan kadınlar
• Over (yumurtalık) rezervi düşük olan kadınlar
• Tekrarlayan düşükler yaşayan kadınlar
• Genetik kusur taşıyan veya aile öyküsü olan kadınlar veya erkekler
• Fallop tüpleri tıkalı veya hasarlı olan kadınlar
• Yumurtlamanın olmadığı kadınlar
• Polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınlar
• Endometriozisi olan kadınlar
• Sperm kalitesi veya sayısı kötü olan erkekler
• Açıklanamayan infertilitesi olan çiftler

SORUNUZ MU VAR?

Amacımız bilgi sahibi olarak ve güvenle karar verebilmenize yardımcı olacak bilgi ve tavsiyeleri sağlamaktır. Yanıtlara ihtiyacınız varsa yalnızca bir telefon veya e-posta kadar uzağınızdayız!

TÜP BEBEK / IVF TEDAVİ SÜRECİ

Kliniğimizde, in vitro fertilizasyon süresi bir dizi farklı aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar şu şekildedir:

İLK MUAYENE (DANIŞMA)

Danışma niteliğindeki ilk muayeneniz IVF sürecinin ilk adımıdır ve klinik ekibimiz için tıbbi geçmişinizi öğrenerek hedeflerinize yönelik ve başarınızı maksimum düzeye çıkaracak size özel IVF tedavi planını tasarlamaya başlama fırsatıdır. 3. Gün hormon düzeylerinize ilişkin kapsamlı çalışma ve diğer ön testleriniz tamamlandıktan sonra, ekibimiz sizi IVF siklusunuza hazırlar.

YUMURTALIKLARIN UYARILMASI (OVER STİMÜLASYONU)

Normal şartlarda, bir kadın adet döngüsü kapsamında her ay bir olgun yumurta üretir. Doğurganlık ilaçları yumurtalıklara sinyal göndererek yumurta üretimini artırır ve çok sayıda yumurta oluşmasını sağlar. Bu uyarma süreci 7 ila 10 gün sürebilir ve bu süre zarfında doktorunuz ultrason ile yumurtalıklarınızı inceleyerek ve kan testi ile hormon düzeylerinizi takip ederek doğurganlık tedavisindeki ilerlemenizi takip eder.

Yumurta içeren foliküller (yumurta kesecikleri) sağlıklı boyuta eriştiğinde, yumurtaların nihai olgunlaşması ve yumurtlamayı desteklemek için hCG (insan koryonik gonadotropini) enjeksiyonu yapılır.

YUMURTALARIN TOPLANMASI

HCG enjeksiyonundan 36 saat sonra, yumurtalar kadının yumurtalıklarından alınmaya hazırdır. Kadının vücudundan olgun yumurtaları toplamak için hekiminiz, vajinal ultrasonografi ile yumurta toplanması adı verilen ve yatış gerektirmeyen küçük bir operasyon gerçekleştirir. Bu operasyon klinikte gerçekleştirilen, 30 dakikalık kısa bir işlemdir. herhangi bir rahatsızlığı önlemek adına hafif anestezi verilir. Çoğu kadın işlemden bir saat kadar sonra evine dönebilmektedir. Aynı gün, partnerinizden laboratuvarımıza taze semen (meni) numunesi vermesi istenir.
Yumurta toplanmasının ardından, rahminizi embriyonun implantasyonuna hazırlamak için progresteron kullanmaya başlarsınız. Beş veya altı gün sonrasında ise implantasyon gerçekleştirilir.

EMBRİYO GELİŞİMİ

Embriyologlarımız tarafından, döllenme için yumurtalar ve sperm birleştirilir. Spermin doğrudan yumurtanın içine de enjekte edilmesi işlemine İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) adı verilmektedir.

Artık embriyo adını alan döllenmiş yumurtalar daha fazla gelişmesi için inkübatörlerimize aktarılır.

EMBRİYO SEÇİMİ

Embriyolog ekibimiz tarafından, gelişimin doğru biçimde gerçekleştiğinden emin olmak adına embriyolarınız düzenli olarak takip edilir. Yaklaşık beş gün içerisinde, normal bir embriyo aktif bir şekilde bölünen çok sayıda hücreye dönüşür. Bu aşamada, çocuğuna genetik bir bozukluk aktarma riski bulunan bireylerin veya çiftlerin ya da başarısız IVF veya düşük öyküsü olan kadınların genetik test (PSG veya PDG) yaptırmayı düşünmesi önerilir.

Bu durumda, embriyologlarımız embriyo kalitesini değerlendirerek en sağlıklı embriyoları belirleyecektir. Embriyoların genetik testi (PGS – Preimplantasyon Genetik Tarama) embriyologlara embriyo seçim sürecinde ilave bilgiler sağlamaktadır. Başarılı ve sağlıklı bir gebelik yönünde en iyi şansa sahip olabilmeniz adına, en yüksek kalitedeki embriyo seçilir.

EMBRİYO TRANSFERİ

Tedavi kriterlerini karşılayanlarda, birkaç embriyo yerine tek bir sağlıklı embriyonun transfer edilme süreci olan elektif tek embriyo transferini önermekteyiz. Uygun çiftlerde bu ilk tercihimizdir çünkü birden çok embriyo transferi çoklu gebelik ile ilişkili olup sağlıklı bir gebelik için en büyük şans tek çocuklu gebelik ile elde edilmektedir.
Yumurta toplanması ve döllenme sonrasında üçüncü veya beşinci günde embriyolar kadının rahmine transfer edilir. Bu işlem klinik ortamında serviks (rahim ağzı) üzerinden yerleştirilen bir kateter ile gerçekleştirilir. Çoğu kadın ertesi gün normal aktivitelerine devam edebilmektedir. Embriyo rahim zarına yapışıp büyüdüğünde gebelik elde edilmiş olur. Kullanılmamış embriyolar ise gelecekte implantasyon seçeneği olabilmesi için dondurulabilir.

TRANSFER SONRASI

Embriyonun tutunmasını kolaylaştırmak adına rahim zarının kalınlaşmasına yardımcı olmak için embriyo transferinden itibaren iki hafta boyunca progesteron tedavisine devam etmeniz istenir. Embriyo transferinden 10-12 gün sonra gebelik için kan testi yapılır. Gebeliğin doğrulanması durumunda, plasentanız gebeliği kendi başına destekleyecek kadar progesteron üretimine başlayana kadar, üç ila dört hafta kadar daha progesteron kullanımına devam etmeniz istenir. Gebeliğin doğrulanmaması durumunda ise yeni bir IVF siklusuna başlayıp başlamamayı doktorunuz ile birlikte değerlendirebilirsiniz.

2022 Yılı Tüp Bebek Fiyatları Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurunuz!

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >