Sistit Tedavisi

Sistit, idrar yollarının iltihaplanması rahatsızlığının tıbbi adı olması ile birlikte üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Teşhisi ve tedavisi oldukça kolay olan sistit, ihmal edilmesi ve erken tedavi yöntemlerine başvurulmaması durumunda oldukça ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bunların başında ise böbreklerde ve mesanede tedavisi mümkün olmayan hasarların oluşması gelmektedir.

Sistit Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolları iltihaplanması belirtileri arasında kişi ağırlıklı olarak idrarda yanma hissi şikayeti ile doktora gitmektedir. İdrarın kokulun ve kanlı gelmesi de sistit belirtileri arasında yer almaktadır.

Ayrıca çok yüksek olmamakla birlikte ateş yükselmesi, alt karın ve pelvik bölgelerinde ağrı ile sürekli idrara çıkma isteği de idrar yolları enfeksiyonun habercisi durumundadır. Terleme, yorgunluk, bulantı ve cinsel ilişki sırasında ağrı da sistit belirtilerinden birkaçıdır.

Sistit Teşhisi Nasıl Konulur?

Sistit tanısı koymak için doktorlar sıklıkla idrar tahlili tetkiklerine başvurmaktadır. Hastanın şikayetlerinin ciddiyetine bağlı olarak idrar kültürü, ultrason veya sistoskopi (cihaz yardımı ile üretranın ve mesanenin görüntülenmesi) yöntemleri de sistit teşhisi için kullanılabilmektedir.

Bir diğer sistit tanısı koyma yöntemi ise damar içi pylogram denilen röntgen çekimi ile uygulanmaktadır. Özellikle enfeksiyona bağlı idrar yolları enfeksiyonu için kullanılan bu yöntemden sonra idrar kültürü ile bakterinin türü belirlenmektedir.

Sistit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sistit tedavisi için genellikle ilk tercih edilen yöntem antibiyotik tedavisidir. Hastanın kendi başına da uygulayabileceği tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunların başında sıvı tüketimi ve karnın alt kısmını rahatlaması için ısı uygulaması yer almaktadır.

Tüm bu tedavi yöntemlerinin işe yaramaması ve hala şikayetlerin devam etmesi durumunda hastanın acil olarak Üroloji doktorlarına gitmesi gerekmektedir. Bir diğer ifadeyle tedavi yöntemlerinden sonuç alınamaması durumu idrar yolları enfeksiyonun böbreklere yayıldığı anlamına gelebilir. Bu durumda hastanın hiç vakit kaybetmeden doktoru ile iletişime geçmesi gereklidir.

Sistit Neden Olur?

Teşhis ve tedavi yöntemleri bu kadar kolay olmasına rağmen sistit neden bu kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır? Sistit, genital ve idrar yolları bölgelerinde bulunan çeşitli bakteri türlerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bakterinin türüne göre belirlenen antibiyotik tedavisi ile sistit herhangi bir hasara neden olmadan tedavi edilebilmektedir. Tedaviye geç kalınması durumunda bakterinin böbreklere ulaşması durdurulamaz ve hasta böbrek enfeksiyonu, daha sonra da böbrek yetmezliği gibi çeşitli sağlık sorunları ile karşılabilir.

Ayrıca cinsel ilişki sonrası yetersiz temizlik ve geç idrara çıkma gibi nedenler de idrar yollarının enfeksiyon kapmasına neden olmaktadır. Menopozda azalan östrojen hormonu da sistit için bir neden oluşturmaktadır.

Sisttiten Korunma Yolları Nelerdir?

  • Bakteri kaynaklı idrar enfeksiyonları için en uygun korunma yöntemi, tuvalete çıktıktan sonra yapılan temizlik işleminin önden arkaya doğru yapılmasıdır. Böylece bakteriler mesaneye ulaşamamaktadır.
  • İdrar tutmak bakterilerin mesaneye ve böbreklere ulaşmasına neden olur. Bu yüzden idrar tutmaktan kaçının.
  • Cinsel ilişki sonrasında en erken zamanda idrara çıkın ve genital temizliğinizi yapın.
  • Bol su içmek kişinin sık idrara çıkmasına ve dolayısıyla oluşan bakterilerin vücutta tutunmadan çıkmasını sağlamaktadır.
  • Kafein gibi mesanenin yapısını bozan içeceklerden uzak durun.
  • Genital bölgesinin uzun süreli nemli olması da bakterilerin üremesini kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden uygun iç çamaşırı seçimi veya sık iç çamaşırı değişimi ile genital bölgenizi kuru tutun.
Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda erkeklere göre neden daha yüksek sistit olma ihtimali bulunuyor?

Kadınlarda üretra, erkeklere göre daha kısadır. Bu yüzden bakteriler mesaneye daha kolay ulaşabilmektedir. Bu nedenle kadınların erkeklerden daha fazla sistit olma ihtimali bulunmaktadır.

Sistit için hangi bitkiler iyi gelir?

Maydanoz, karanfil, ebegümeci, civanperçemi, yaban mersini, ekinezya, karahindiba, güvey otu ve kekik sistit tedavisi için kullanılan doğal bitkilerdir. Bu bitkiler ile yapacağınız karışımı gün içinde tüketerek idrar yollarında oluşan bakterileri söktürebilirsiniz.

Cinsel ilişki sonrasında sistit neden olur?

Cinsel ilişki sonrasında mesane iltihabı ile sistit oluşur. Çünkü cinsel ilişki sırasında üreme organından bakteri girişi olmaktadır. Bu yüzden kişinin cinsel ilişki sonrasındaki en erken zamanda genital bölge temizliği yapması ve idrara çıkması gerekmektedir.

Akut sistit nasıl geçer?

Sistit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Akut sistit için uygulanan tedavi yöntemleri arasında antibiyotik içeren ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçların kullanımı ile 24 saat içerisinde mesanedeki bakteriler vücuttan atılmaktadır.

İdrarda kanama sistit belirtisi olabilir mi?

Sistit belirtileri arasında idrarda kanamada yer almaktadır. Fakat çoğunluk kanamaya genellikle idrar yaparken zorlanma, yanma, ağrılı ve sık idrar çıkma hissi eşlik etmektedir.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >