Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu (PKOS), kadınlar arasındaki en yaygın yumurtlama bozukluğudur. PKOS’un çoğunlukla kadınların adet döngüsünü etkilemesine veya bozmasına rağmen, gerçekte tedavi oranı oldukça yüksek bir rahatsızlıktır ve doktora başvuran kadınların çoğu yaşam tarzı değişiklikleri, makul düzeyde kilo kaybı ve temel infertilite tedavi ve ilaçları yoluyla gebe kalabilmektedir.

PKOS NEDİR?

Normal şartlarda, bir kadının adet döngüsünde, yumurtalıklarında pek çok küçük folikül gelişerek yumurtaları oluşturur. Döngünün ortasında veya yumurtlama (ovülasyon) döneminde, yumurtalıklardan bir yumurta atılır ve diğer foliküller parçalanır.

PKOS’lu kadınlarda ise yumurtlama düzgün şekilde meydana gelmez ve yumurta atılmaz. Foliküller parçalanmak yerine sıvı ile dolarak yumurtalıklarda kiste dönüşür; bu nedenle de polikistik over sendromu olarak adlandırılmaktadır. Kistler zararlı değildir ancak tedavi edilmediği taktirde doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilecek hormon dengesizliklerine yol açmaktadır.

Normalden yüksek düzeylerdeki insülinin yumurtalıkları uyararak fazla testesteron üretimine yol açtığı, böylece de diğer hormon düzeylerini değiştirdiği ve yumurtlamayı bozduğu düşünülmektedir.

PKOS BELİRTİLERİ

PKOS ile ilişkili belirtiler hastadan hastaya değişkenlik göstermekle birlikte, belirtilerin çoğunun kökeninde fazla erkek hormonu (androjen) üretimi vardır. Kadınlarda görülen bazı ortak belirtiler şunlardır:

 • Düzensiz, seyrek veya hiç olmayan adet kanamaları
 • Yüzde ve bedende aşırı kıllanma
 • İnfertilite veya düşük yapma
 • Kafa derisindeki saçların incelmesi
 • Kilo alımı veya obezite
 • İnsülin direnci veya tip 2 diyabet
 • Akne

 

PKOS VE HORMON DENGESİZLİKLERİ

Hormon dengesizlikleri, PKOS ile ilişkili belirtilerin çoğuna zemin hazırlamaktadır. PKOS’lu kadınlarda folikül uyarıcı hormon (FSH) ile luteinize edici hormon (LH) üretimi düzensizdir ve bu düzensizlik sonucunda yumurta gelişimi sınırlanır ve testosteron ile diğer tipik erkek hormonlarında artış yaşanır.

Bu nedenle, PKOS’ta tanı testi olarak hormonlara yönelik kan testi yaparız.

Androjen hormonunun düzeyleri de anormal insülin metabolizması yüzünden artar. PKOS ile ilişkili anormal insülin mekanizması çoğunlukla obeziteye yol açar ve anovülasyonu (ovülasyon/yumurtlama olmaması) kötüleştirir yani yumurtlamayı ve bazen de yumurta kalitesini bozar.

PKOS VE İNSÜLİN DİRENCİ

Çoğu insanda insülin aktivitesi etkili bir biçimde çalışır. İnsülin direnci durumunda ise, hücreler insüline o kadar duyarlı olmadığından kan şekerini normal düzeyde tutabilmek için pankreas uyarılarak fazla insülin üretilir. PKOS’ta görülen hormon değişikliklerinin çoğunu tetikleyenin de işte bu kandaki fazla insülin olduğu düşünülmektedir.

PKOS VE OBEZİTE

Obezite insülin direnci düzeyini kötüleştirir. Araştırmalara göre, karın bölgesinde aşırı miktarda yağ olması insülin direncini daha da kötüleştirmektedir.

%10 kadar az bir kilo kaybı bile seks hormonu düzeylerini normalleştirerek kadınların gebe kalma olasılığını artırabilmektedir.

SUNDUĞUMUZ HİZMETLER

PKOS’u doğrulamada ilk adım olarak doktorunuz geçmişinizi detaylı olarak sorgulayacak ve hormon anomalileri ile metabolik anomalilere yoğunlaşarak kapsamlı bir muayene yapacaktır.

Bu danışma muayenesinde, kapsamlı bir tedavi planı oluşturulacak ve belirtilerinize bağlı olarak ileri tetkik gerekliliği konusunda karar verilecektir.

PKOS TESTİ

PKOS tanısına yönelik belirli bir test yoktur. Adet döngüsü düzensiz olan kadınlarda tanı, kan testleri ve fiziksel belirtiler erkek hormonu düzeylerinde artışı gösterdiğinde veya ultrasonda tipik PKOS örüntüsü görüldüğünde, konulabilir.

Pek çok kadında PKOS tanısı, düşük ve infertilite değerlendirmesi sonrasında konulmaktadır.

Doktorunuzun PKOS tanısı koyabilmesi için tıbbi geçmişiniz ve pelvik muayenesi gerekli olmakla birlikte, tanının doğrulanması için çoğu zaman ilave testler de gerekmektedir. Hormon düzeylerinin kontrolü için kan testi de kritik öneme sahiptir.

Nihai tanınız, aşağıda belirtilenlerden bir veya birkaçı dahil olmak üzere, klinik, ultrason ve laboratuvar bulgularının birlikte değerlendirilmesi ile konulmaktadır:

 • Kan hormon düzeyleri; FSH, LH, östrojen (çstradiol) ve androjenler gibi kandaki belirli hormonların düzeylerini veren kan testi ile belirlenir.
 • Ultrason; yumurtalıklarda kist olup olmadığını tespit eder.
 • Tıbbi geçmiş ve pelvik muayenesi
 • Endometriyum biyopsisi; düzensiz adet kanamalarının nedenini açıklamak için bazen gerekebilmektedir.

PKOS TEDAVİLERİ

PKOS’a yönelik tedavi planları kişiye özel ihtiyaçlar temelinde belirlenir.

Diyet ve egzersiz ile, çoğunlukla kadınlarda genel PKOS belirtileri başarılı bir şekilde yönetilebilmektedir ancak doğurganlığın artırılması için sıklıkla ovülasyon uyarıcı ilaç tedavisinin (klomifen sitrat veya gonadotropin tedavisi) yanı sıra yumurtlama ve gebelik elde etmek için metformin tedavisi gerekmektedir.

IVF doktorunuz ve klinik ekibiniz sizinle birlikte çalışarak ailenizi büyütme yönünde belirlediğiniz yolda size uygın bir tedavi planı oluşturacaktır. Uygulanan bazı tedaviler aşağıdaki gibidir:

 • Yumurtlamaya yardımcı olacak klomifen sitrat gibi doğurganlık ilaçları
 • Vücudu insüline daha duyarlı hale getirerek daha düzenli yumurtlamaya yol açmak için metformin gibi diyabet ilaçları
 • Herhangi bir siklusta en iyi gebe kalma şansını sunan IVF
 • Beslenme ve yaşam tarzında değişiklikler

 

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >