Miyom Tedavisi

Günümüzde en sık rastlanılan kadın hastalıklarından biri olan miyomlar, rahmin kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir. Miyomlar ergenlik-genç erişkinlik döneminde nadiren ortaya çıkmakta; 30 ila 40 yaş arasındaki kadınlarda daha çok görülmektedir.

Genel olarak hormonal durumlardan etkilendiği bilinen miyomlar, menopoz sonrası dönemde küçülme eğiliminde olmakla beraber, menopoz sonrası büyüyen myomların habis (kötü huylu) dönüşüm açısından takibe alınması gerekebiliyor. Neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte miyomların 1000’de 1 ‘inde kanserleşme olasılığı bulunabilmektedir.

Miyom Belirtileri

Miyomların büyük bir kısmı hastalarda herhangi bir bulgu ve şikâyete sebep olmamaktadır. Ancak bir kısmında anormal kanamalar, rahatsız edecek derecede ağrılı ve kanamalı regl dönemleri, sırt ağrısı ve ağrılı cinsel birleşme gibi bir takım belirtilere rastlanabilmektedir.

Bunun yanı sıra, kimi miyomlar kitle etkisiyle mesane üzerinde baskı yaparak mesanenin genişlemesini engeller ve hastanın sık tuvalete çıkmasına neden olabilir. Yine aynı şekilde yaptığı baskı sonucunda makata baskı sürekli bir tuvalet ihtiyacı varmış hissine yol açabilir.

Miyomlardaki en büyük sorunlardan biri de rahmin içindeki kitle gibi davranışlar sergileyerek gebeliğe engel olmalarıdır. Özellikle rahmin iç yüzeyine yakın olan miyomlar, sperm ve yumurtanın birleşiminden oluşan embriyonun tutunacağı alanı bozabilirler.

Bunların yanı sıra, periyodik sağlık kontrollerinin atlanması sebebiyle farkında olunmayan bir takım miyomların fazla büyümesi nedeniyle miyomlar karnın alt bölümünde ele gelen bir kitle olarak ta karşımıza çıkabilmektedirler.

Miyom Tanı Yöntemleri

Miyomlar genellikle rutin jinekolojik muayeneler sonucunda ortaya çıkar. Fizik muayene ile birlikte yüksek çözünürlüğe sahip ultrasonlardan faydalanılarak tespit edilebilmektedirler.

Eğer kitle büyükse veya rahim dokusu tam olarak seçilemiyorsa herhangi bir karışıklığa yol açmaması adına MR çekilebiliyor. MR görüntüleme yöntemiyle yumuşak dokularda detaylı bilgi alınabiliyor. MR miyom ameliyatı öncesi en önemli yol göstericilerden birisidir. Özellikle kapalı ameliyatlardan önce MR ile myomların yerinin haritalanması ameliyatı teknik olarak kolaylaştırmaktadır.

Miyom Tedavi Yöntemleri

Miyomların pek çoğu herhangi bir belirti veya şikayete yol açmaksızın, rastlantısal olarak tespit edilirler. Böyle miyomlarda genellikle herhangi bir tedavi verilmeksizin miyom periyodik olarak takip edilir.

Bunun dışında tespit edilen miyomlar bir takım belirtilere yol açıyorsa bir takım tedaviler uygulanabilmektedir. Tedavi, genel olarak, cerrahi yöntemlerle uygulanmaktadır. Ameliyat kararı hastanın yaşı, şikayetleri, miyom sayısı ve yerleşimi ile hastanın çocuk sahibi olup olmadığına göre verilir ve ameliyatın kapsamı belirlenir.

Miyom ameliyatları iki şekilde yapılabilir birinci seçenek miyomun çıkarılması (myomektomi) şeklinde yapılır. Hastanın çocuğu yoksa ve gelecek dönemlerde çocuk sahibi olmayı düşünüyorsa, başka bir miyom çıkana kadarki sürede çocuk sahibi olabilmesi adına rahim fonksiyonun devam etmesi için myomun çıkarılması işlemi uygulanmaktadır.

İkinci seçenek ise rahimin tümüyle çıkarılması (histerektomi) şeklinde gerçekleştirilir. Myomlar rahim tarafından çok sık üretilen tümörler olduğu için eğer hastanın çocuğu varsa ve başka çocuk doğurması söz konusu değilse 40’lı yaşlardan sonra rahmin tekrar miyom üretmemesi adına alınması tavsiye edilebilir.

Bu ameliyatlar birkaç farklı yöntemle uygulanabilir:

Histeroskopi

Bu yöntem de, ağrıya yol açan ve sık ya da şiddetli kanamaya neden olan küçük miyomlar vajinal yoldan girilerek alınıyor. Rahmin altında veya iç tabakasında yer alan myomlar özel bir görüntüleme sistemi yardımı ile çıkartılabiliyor.

Kapalı Ameliyatlar

Kapalı ameliyatlar ise laparoskopik veya robotik cerrahi yöntemleriyle yapılıyor. Bu yöntemlerle miyomlar rahim duvarından çıkarılır ve varsa bölgedeki kanamalara müdahale edilerek, o bölgenin dikilmesiyle gerçekleştirilir.

Açık Cerrahi

Bu yöntem göbeğin üst kısmına kadar ilerlemiş çok büyük boydaki tümörlerin çıkarılmasını kapsamaktadır. Myomların büyük olması sebebiyle laparoskopik veya robotik yöntemde çalışılacak alan bulunmadığından açık cerrahi yöntemiyle kesi yapılarak miyomlar temizlenir.

İlaç Tedavisi

Cerrahi tercih edilmeyen kimi uygun hastalarda ise ilaç tedavisine başvurulabiliyor. İlaç tedavileri her ne kadar myomları ortadan kaldırmasa da, miyomun neden olduğu aşırı kanamaların azaltılması ve miyomun geçici olarak küçültülmesi sağlanabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Miyom ameliyatsız nasıl geçer?

Miyom tedavisi hastada oluşan selin tümörlerinin büyüklüğü, hastanın tıbbi özgeçmişi ve isteği göz önünde tutularak uygulanmaktadır. Bazı hastalarda oluşan miyomlar cerrahi operasyon olmadan tedavi edilememekte ve hatta rahmin alınması bile söz konusu olabilmektedir. Öte yandan uygun olan hastalarda radyolojik uygulamalar ile cerrahi operasyonlara gerek duyulmadan miyom tedavisi uygulanabilmektedir. Kasık atar damarlarına yerleştirilen katater ile miyomum büyümesi engellenebilmektedir. İlaç ve hormon tedavisi de miyom tedavisi için başvurulan diğer ameliyatsız yöntemler arasında yer almaktadır. Fakat ilaçlar ile miyom tamamen yok edilememekte ve hatta yeniden oluşma ihtimali de bulunmaktadır.

Miyomlar kendiliğinden geçer mi?

Evet, geçer. Miyom hormonal değişikliklere bağlı olarak kendiliğinde geçebilmektedir. Örneğin, gebelikte oluşan miyomlar kadının doğum yapmasından sonra geçebilmektedir. Ayrıca menopoz dönemine girmiş kadınlarda ise miyom boyutunun küçüldüğü gözlemlenmektedir.

Miyom kansere dönüşür mü?

Rahim tabakasında oluşan selin tümörlerinin kanser hücresine dönüşme ihtimali yok denecek kadar azdır. Öte yandan menopoz döneminde gözlemlenen miyomlar, kötü huylu tümörler de olabilmektedir. Bu yüzden hastanın düzenli olarak jinekolojik muayeneye gitmesi gerekmektedir.

Miyom nerelerde ağrı yapar?

Rahim tabakalarında oluştuğu içi miyom belirtileri arasında karın alt bölgesinde ve kasıklarda ağrı yer almaktadır. Basınç ile birlikte bu ağrılar sırt kısmına da vurabilmektedir.

Miyom tedavi edilmezse ne olur?

Çoğu hastalarda miyom belirti göstermemekte ve hastanın günlük hayatını olumsuz etkilememektedir. Bu hastalar için belirlenen tedavi yöntemi periyodik miyom takibidir. Öte yandan miyom büyüklüğün artması hastada çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Miyomun büyümesi ile rahim burkulabilmektedir. Bu durum hasta da ateş, bulantı, enfeksiyon ve hatta kısırlığa neden olabilmektedir. Bu yüzden aşırı büyük miyomları en erken zamanda tedavi edilmesi gerekmektedir.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >