Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti

Labium adı verilen genital bölgeyi oluşturan dudaklar birçok faktöre bağlı olarak zaman içerisinde deforme olabilmektedir. Bu deformasyonlar sonucunda özellik iç dudaklarda sarkma, büyüme, koyulaşma veya kırışma oluşabilmektedir. Böylece hastanın vajinal estetiği bozulabilmekte ve hatta bikini veya iç çamaşırı giyiminde kişinin kendi görüntüsünü beğenmemesine neden olabilmektedir.

Vajenin küçük dudaklarında yapılan cerrahi dokunuşlar, labioplasti olarak adlandırılmaktadır. Labioplasti ile küçük dudaklar daha estetik ve simetrik bir görünüme kavuşmaktadır. Öte yandan labioplasti sadece genital estetik amaçlı yapılmamaktadır. Küçük dudaklarda oluşan deformasyonlar cinsel ilişki sırasında da sorun yaratabilmektedir. Bir diğer ifadeyle, labioplasti cinsel fonksiyonu arttırmak için de yapılabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Neden Uygulanır?

Tıpkı burun ve dudak için uygulanan estetik operasyonları gibi genital estetik işlemlerine de gün geçtikçe duyulan ilgi artmaktadır. Labioplasti ameliyatı da genital estetik operasyonları arasında kadınların en çok başvurduğu işlemlerin başında gelmektedir. Labioplasti ameliyatı ile hastanın sarkan iç dudakları kolayca düzeltebilir. Labioplasti ameliyatına başvurulma nedenleri ise şu şekildedir:

 • Sarkık iç dudaklar
 • İç dudaklarının birbiri ile orantılı olmaması
 • İç dudaklarda koyulaşma
 • İç dudakların pürüzlü olması
 • İç dudakların kişide rahatsızlık yaratması

Neden İç Dudaklara Labioplasti Uygulanır?

Labioplasti ameliyatı genellikle estetik kaygılar ve cinsel fonksiyonların düzeltilmesi amacı ile yapılmasına rağmen birçok neden labioplasti ameliyatını gerekli kılmaktadır. Bu nedenler şu şekildedir:

 • Genital bölgenin sürekli nemli kalması kronik mantar ve enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu enfeksiyonlar sonucunda iç dudaklarda deforme ve kararma oluşmaktadır.
 • İç dudaklardaki anatomik bozukluklar genital bölgede koku ve akıntı birikimi sorunlarını yaratmaktadır.
 • Cinsel ilişki sırasında acı hissetmeye neden olabilmektedir.
 • İdrar yaparken zorlanma veya iç dudaklardaki asimetrik bozukluklar nedeni ile idrarın başka yönde doğru akması ile karşılaşılabilmektedir.
 • İç dudakların normalden daha büyük ve sarkık olması kıyafetlerde belli olabilmekte veya kişiye acı verebilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Labioplasti ameliyatı hastanın istekleri ve iç dudak yapısına bağlı olarak farklı teknikler ile gerçekleşmektedir. En sık tercih edilen labioplasti teknikleri ise şu şekildedir:

 • Parsiyel rezeksiyon (İç dudakların ucunun kesilme ile alınması)
 • V plasti (Kama rezeksiyon)
 • Delaminasyon (İç ve dış epitel dokuların soyulması)

Tüm bu labioplasti teknikleri cerrahi operasyonlar ile yapılmaktadır. Bu yüzden labioplasti, ameliyathane ortamında anestezi eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Öte yandan hasta, ameliyat sonrası evine gönderilmekte ve günlük yaşamına devam edebilmektedir. Fakat iyileşme sürecini en az hasar ile tamamlaması için hastanın yaklaşık 1 ay boyunca cinsel ilişkiden sakınması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Labioplasti bakirelere de yapılabilir mi?

Labioplasti ameliyatı cinsel ilişkiye girmemiş kişilerde yani bakire kadınlara da uygulanabilmektedir. Kızlık zarı denilen himen bölgesine dokunulmadan gerçekleştiren bu operasyon ile hastanın vajinal estetik operasyonu yapılmaktadır.

En iyi labioplasti tekniği hangisidir?

Labioplasti ameliyatı kişiye özgü yöntemler ile gerçekleşmektedir. Bu yüzden labioplasti tekniği hastanın yaşına ve iç dudaklarındaki deformeye bağlaya olarak kişiye özel olarak belirlenmektedir.

Labioplasti ameliyatı riskleri nelerdir?

Labioplasti ameliyatı cerrahi operasyonlar ile gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden ameliyathane ortamında yapılan her cerrahi işlem gibi labioplasti ameliyatı için de geçerli olabilecek bazı riskler bulunmaktadır. Bu risklerin başında ise kanama, enfeksiyon ve dikişlerin açılması gibi durumlar yer almaktadır.

Labioplasti ameliyatı tehlikeli midir?

Labioplasti ameliyatı uzman hekimler veya yeterli tecrübeye sahip hekimler tarafından yapılmadığı zaman hastada bazı tehlikeli komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bunların başında kanama ve enfeksiyon gelmektedir. Ayrıca düzgün yapılmadığı zaman hastanın tekrar ameliyathane ortamında revizyon ameliyatları ile cerrahi operasyonlara maruz kalması gerekmektedir.

Labioplasti ameliyatı sonrası iç dudaklara ne zaman iyileşir?

Labioplasti ameliyatından 2 hafta sonra iç dudaklar kendini toparlamaya başlamaktadır. Bu sürede dikişler de kendiliğinden erimektedir. Öte yandan iç dudakların tam anlamıyla iyileşme sürecini tamamlaması yaklaşık 1 ay sürmektedir. Bu süre boyunca hasta, doktorununun ameliyat sonrası verdiği tavsiyeleri dikkatli bir şekilde takip etmelidir.
Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >