Aşılama

İntrauterin İnseminasyon (IUI, AŞILAMA)

Gebe kalma her zaman planlandığı gibi gelişmez.

Bununla birlikte, infertilite yaşayanlar için, günümüzde aile kurma hayalini gerçeğe dönüştürecek etkili ve yenilikçi tedaviler sunulmaktadır.

AŞILAMA(IUI) İLE İLGİLİ TEMEL BİLGİLER

Aşılama veya kısaca IUI, muayenehane şartlarında gerçekleştirilebilen güvenli bir işlem olup genellikle gebe kalmak isteyen birey ve çiftlerde uygulanan ilk doğurganlık tedavilerinden biridir.

IUI, spermin fallop tüpünde yumurtayı döllemek üzere sahip olduğu doğal becerisini temel alır. Çalışmalar erkeğin semen (meni) analizinin IUI başarısı üzerinde çok etkili olduğunu göstermektedir. Erkek partnerin sperminin sağlık durumunu semen analizi ile doğrulanmaktadır, sperm analiz sonuçları çok kötü olan çiftler aşılama değil tüp bebeğe yönlendirilirler.

IUI işleminin tamamı sadece birkaç dakika sürer, anestezi gerekmez ve Pap smear testine (rahim ağzı tarama testi) benzer. Özel olarak hazırlanmış spermin küçük bir kateter yardımıyla kadının rahmine girmesine yönelik basit ve hızlı bir işlemdir. En yüksek gebelik olasılığı açısından, işlemin zamanlaması kadının yumurtlamasına göre belirlenir.

AMAÇ

Bu tedavinin amacı fallop tüpüne ulaşan sperm sayısını artırarak döllenme şansını yükseltmektir. IUI özünde sperme bir avantajı sağlıyor olsa da  spermin yumurtaya ulaşıp döllemeyi kendi başına yapması gerekmektedir.

HANGİ DURUMLARDA IUI TERCİH EDİLMELİDİR?

  • Açıklanamayan infertilitesi bulunan kadınlar
  • Hafif dereceli erkek faktörlü infertilite olması
  • Yumurtlama sorunları yaşayan kadınlar

DOĞURGANLIK İLAÇLARI VE AŞILAMA(IUI)

Doğurganlık tanınız çerçevesinde, IUI normal adet döneminiz veya doğurganlık ilaçları ile koordine edilebilir. İlaç ile yumurta üretiminin artırılması yoluyla, aşılama yöntemi kadınların gebe kalma şansını yükseltebilir.

Endometriozis ve açıklanamayan infertilite bulunanlar, doğurganlık ilacı ve aşılama kombinasyonundan en çok fayda sağlayan popülasyonlar arasında yer almaktadır.

 

YUMURTALIKLARIN UYARILMASI

Normal yumurtlama sürecince, bir kadının yumurtalıklarından genellikle bir yumurta atılır. IUI ile döllenme ve gebelik ihtimalini artırmak için birden fazla yumurta atılmasını sağlamak amacıyla adet döneminizin başlangıcında doğurganlık ilaçları verilebilir.

YUMURTLAMA (OVULASYON) ZAMANI

Takip ve tedavi süreçlerinde ekip ile birlikte siz de yumurtlama döneminizi (ovulasyon siklusu) takip ederek izlersiniz. Yumurtlama yaklaştığında, yumurtlama olup olmadığını ultrason ile doğrularız. Doktorunuz, genellikle yumurtlama sonrası bir veya iki gün içerisinde gerçekleşen IUI işleminizin zamanlaması konusunda size özel bir tedavi planı hazırlar.

SEMEN PREPARASYONU/SEMEN ANALİZİ

Yumurtlama meydana geldiğinde, erkek partnerden sperm numunesi alınarak laboratuvarımıza aşılama (inseminasyon) için hazırlanır.

Ardından, daha hareketli olan spermleri seçmek, spermi konsantre hale getirmek ve semeni (meniyi) uzaklaştırmak amacıyla sperm numunesi laboratuvarda “yıkanır”.

INSEMİNASYON (AŞILAMA)

Aşılama prosedürü nispeten basittir ve semen numunesi hazır olduğunda başlayabilir. Başından sonuna kadar aşılama yirmi dakika sürer ve işlem tamamlandıktan sonra gününüze istediğiniz gibi devam edebilirsiniz.

GEBELİK TESTİ

İki hafta sonra, yeniden doktorunuzu ziyaret ederek kan testi yaptırırsınız; kan testi, döllenme sonrası gebelik hormonlarına “evde yapılan” gebelik testlerinden daha duyarlıdır.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >