İnfertilite Testleri

İnfertilite Testleri

Tanısal testler, tedavi seçeneklerinizi ve doğurganlık başarınızı değerlendirmemize yardımcı olan önemli bilgiler sağlar.  Özelleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmek için bu testlerin ve diğer bilgilerin bir kombinasyonu kullanılabilir.

KADINLA İLGİLİ TESTLER

3.GÜN TESTLERİ

  1. gün testleri (adet döngünüzün ikinci, üçüncü veya dördüncü gününde yapılır), gerektiğinde yumurta geliştirici ilaçlar ile tedaviye cevap verme olasılığınız hakkında önemli bilgiler verir. Üreme sağlığı ve yumurtalık rezervini değerlendirmek için kanınızdaki hormon seviyelerini ölçer.  Kadın doğurganlığı hormonal denge ile yakından ilişkilidir. Hormonlar yumurta gelişimini başlatır, uygun yumurtlama zamanını belirler ve embriyonun uterusa nasıl implante olduğunu belirler. Hormon seviyelerinde denge ve zamanlama kesin olmalıdır. Bu nedenle, kadın doğurganlığını değerlendirmek için öncelikle farklı hormonal test türlerine güveniyoruz. Bir dizi farklı hormon doğurganlık sağlığını etkiler, kan alımı ile aynı anda doğurganlığı kontrol eden bu hormonların hepsine bakılabilir.

Bu hormonlar;

  • Yumurtalıkları uyaran folikül uyarıcı hormon (FSH)
  • Yumurtaların yumurtalıklardan salınmasını uyaran luteinize edici hormon (LH)
  • Yumurtalık rezervini gösteren AMH (anti Mullerian hormonu)
  • Rahim iç zarını implantasyona hazırlayan (Estradiol)

 

ULTRASON

Geleneksel ultrason testleri yumurtalıklarınızın, uterusunuzun ve foliküllerinizin sağlığını değerlendirilmesini sağlar. Transvajinal ultrason, yumurtalıklardaki küçük folikülleri (antral foliküller olarak adlandırılır) değerlendirebilir. Yumurtalıklardan yeterli sayıda yumurta elde etmek için toplam antral folikül sayısı 10 civarında olmalıdır. Ultrason ayrıca yumurtlama döneminde endometriumun kalınlığını ve şeklini değerlendirmede önemli bir test aracıdır.

HİSTEROSALPINGOGRAM (HSG) TESTİ

Rahim ve Fallop tüplerinin duvarlarını incelemek için HSG adı verilen bir röntgen testi kullanıyoruz. Bu test doktorunuzun fallop tüplerinizin açık olup olmadığını görmesini ve aynı zamanda rahiminizin şeklini değerlendirmesini sağlar. Teknik, uterusa küçük bir kateter yerleştirilmesini ve röntgen ekranında görülebilen bir sıvının (kontrast madde) enjekte edilmesini içerir. Tüm işlem 15 dakika sürer ve genellikle yumurtlamadan önce adet döngünüzün 5-12. günleri arasında gerçekleştirilir.

SONOHİSTEROGRAM TESTİ (SİS)

Bu basit ultrason testi, uterus boşluğunu polip veya myom gibi anormallikler açısından inceler. Döngü günleri 5-12 arasında yapılır. Ofiste yaklaşık 10 dakika sürer. SİS testi rahmin içinin normal olduğunu teyit edebilir. Rahim ağzından (serviks) ince bir kataterle geçilerek rahim içi sıvı ile doldurulur ve bu esnada ultrason ile rahim içi incelenir.

ERKEKLE İLGİLİ  TESTLER

Erkek eşin sperm örneğinin test edilmesi,  üreme öyküsü, tıbbi geçmişi ve yaşam tarzı hakkında önemli bilgiler toplanmasına olanak tanır. Bir semen analizi testi, bir bireyin veya çiftin yaşayabileceği doğurganlık sorunları ile ilgili detaylı bilgiler verir.

SEMEN ANALİZ SÜRECİ

SPERM ALINMASI: Spermi değerlendirmek için bir semen örneği alınmalıdır. Şüphesiz, bu süreç birçok erkeği rahatsız edebilir ve bu nedenle numune örnekleri evde veya  merkezimizdeki özel bir toplama odasında toplanabilir. Evde toplanırsa  sperminin hayatta kalmasını sağlamak için semen örneği belirli bir zaman diliminde laboratuvarımıza getirilmelidir.  Bu  testin sonuçları, laboratuvarımızda yumurta döllenmesi ve gebe kalması için önemli olan aşağıdaki özelliklerin birkaçını ölçtükten sonra kısa sürede sonuç verilir:

SEMEN HACMİ

Kaç mililitre semenin üretildiğini gösterir. Düşük hacimler seminal veziküllerde veya prostatta tıkanıklığı veya disfonksiyonu gösterebilir. Hacim 2 ml’den fazla olmalıdır.

SEMEN MOTİLİTESİ

Kaç adet hareketli spermin bulunduğunu gösterir. Bu özellik spermin fallop tüpündeki yumurta ile birleşmesini sağlar. Genel olarak, spermin% 50 veya daha fazlası hareketli olmalıdır.

SEMEN MORFOLOJİ

Spermin gerçek şeklini ifade eder. % 50’den fazlası anormal şekilli ise, erkek fertilitesi etkilenir.

SEMEN KONSANTRASYON

Mililitre başına kaç milyon sperm üretildiğini gösterir. Düşük sayılar spermin çıkmasının engellendiğini ya da testislerin spermleri gerektiği gibi üretmediğini gösterebilir.

SPERM GÖRÜNÜMÜ

Sperm rengi kan varlığını veya ilacın yan etkisini gösterebilir.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >