Hormonal Problemler

Hormonal Problemler

Ergenlik dönemi, kadınların fizyolojik ve biyolojik olarak değişime girdiği bir süreçtir. Bu dönemdeki genç kızlarda hormonal değişimler yaşanır. Bu değişimler beyin, yumurtalıklar ve rahimde yaşanmaktadır. Beyindeki hipofiz bölgesinden salgılanan FSH ve LH hormonları yumurtalıkları harekete geçirerek yumurtalıkları uyarmaya başlar. Östrojen ve progesteron hormonlarının rahim iç tabakasını etkilemesi ile adet görülür.

Diğer bir deyişler; kadın her ay bir adet yumurta üretir. Yumurta, sperm hücresiyle buluşma ve gebelik ihtimaline karşı rahmi hazırlar. Bu yumurta, sperm hücresi ile buluşmaz ise hazırlanmış bu ortam adet kanaması ile birlikte dökülür ve vücut yeni bir yumurtlama sürecine hazırlanmaya başlar. Yumurtalıklarda yumurta üretimi başlamasıyla birlikte vücutta östrojen ve progesteron hormonları da aktif hale gelir.

Beyin, yumurtalıklar ve rahim arasındaki uyumda yani hormon akışının doğal dengesinde yaşanabilecek bir sorun hormon bozukluklarına neden olur. Hormon bozukluklarının yaşanmasında birçok etken bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında; genetik ve yumurta kistleri gelmektedir.

Kadınlarda en sık görülen hormon bozuklukları

Kadınlarda en sık görülen hormon bozuklarının başında, özellikle genç kızların yaşadığı aşırı tüylenme sorununa yol açan ve yumurtlama fonksiyonlarının düzenli olmadığı “polikistik over sendromu” gelmektedir. Polikistik over sendromu beraberinde tüylenme ve adet düzensizliği de getirmektedir. Prolaktin hormonunun yüksek salgılanması adet düzensizliği ve göğüslerden süt gelmesine neden olabilir. Tiroit hormonundaki dengesizlik de üreme fonksiyonlarında bozuklukların görülmesinin yanı sıra aşırı tüylenmeye de neden olur. Eğer tedavi edilmezse tüylenme ilerler. Hormonal dengesizlik kadının beden sağlığını etkilediği gibi ruhsal dengesini de bozmaktadır.

Östrojen hormonu bozuklukları

Östrojen hormonu kadınların adet döngüsünde önemli rol oynayan bir grup steroid hormonudur. Östrojen hormonu hem erkekte hem de kadında bulunmakla beraber üreme döneminde kadınlarda daha fazla salgılanır. Östrojen hormonunun bozukluğu kadında birçok probleme neden olabilir. Örneğin; östrojen hormonu eksikliğinde memelerde küçülme, vajinada kuruluk, cinsel ilişki esnasında ağrı, ciltte kırışıklık, saç dökülmesi, vajinada sarkma ve cinsel isteksizlik (cinsel ilişkiden zevk almama) gibi durumlara neden olur. Östrojen eksikliği sonucunda kadın, erken menopoza girebilir. Erken menopoz durumunda kadında terleme atakları ve psikolojik dengesizlikler de görülebilir.

Östrojen hormonunun fazla salgılanması sonucunda yumurtalık fonksiyonlarında bozulmalar yaşanır. Östrojen fazlalığı durumunda armut tipi şişmanlık yaşanabilir. Östrojen miktarının fazla olması meme ve rahim kanseri riskine neden olabilir. Vücudun fazla östrojen salgılaması yağ dokusu miktarını da arttırır.

Progesteron hormonu bozuklukları

Progesteron hormonu, rahmi hamilelik için hazırlayan kadınlık hormonudur. Progesteron yumurtalıklar tarafından salgılanmaktadır. Her ayın ikinci haftasında vücuttaki progesteron seviyesi yükselir. Yükselen progesteron seviyesi, adet siklusuyla birlikte düşer. Doğum kontrol hapları progesteron hormonunun sentetik formlarıdır. Progesteron hormonunun bozulması sonucunda kadının yumurtalıklarında yeterli oranda yumurta üretilmeyebilir.

Progesteron başlıca etkilerini kadının genital bölgesinde gösterir. Östrojenin etkilerini bastırır. Östrojenle birlikte vücutta bazı değişimlere yol açar. Annelerin doğum sonrasında süt salgılamaya hazır hale gelmeleri bu hormon sayesinde olmaktadır. Progesteron hormonunda meydana gelebilecek bozukluklar tüm bu işlevlerin aksamasına neden olacaktır.

TSH hormonu bozuklukları

TSH hormonu beyindeki hipofiz bezinden salgılanmaktadır. TSH doğrudan tiroid hormonlarının çalışmasına etki eder. Tiroid bezleri vücudun komutanıdır ve eksikliğinde kişide çeşitli problemlere yol açabilir. TSH hormonundaki bozukluk sonucunda tiroid hormonları da etkilenir. TSH hormonu bozukluğu karşısında kadın guatr hastalığı, kısırlık ve adet düzensizliği riskleri ile karşı karşıya kalabilir.

Testosteron hormonu bozukluğu

Testosteron hormonu erkeklik hormonu olarak bilinmektedir. Ancak kadınlar düşük düzeyde olsa da testosteron hormonu bulunmaktadır. Testosteron seviyesinin normalden daha çok olması durumunda kadınlarda aşırı tüylenme görülebilir. Bunun dışında testosteron artmasına bağlı olarak saç dökülmesi, aşırı sivilcelenme, ciltte yağlanma, kısırlık, gerginlik gibi durumlarda görülebilmektedir.

Androjen hormonu bozukluğu (Hiperandrojenizm)

Hiperandrojenizm, androjen fazlalığı demektir. Artan androjen değerleri veya androjen hormonunun çok fazla salgılanmasına bağlı olarak meydana gelen değişimlerdir. Hiperandrojenizmde kadının ses tellerinde kalınlaşma yaşanır. Kadının vücut yapısı erkeklik hormonunun etkisi ile kol ve bacak kaslarında hipertrofi görülür. Hipertrofi ile erkek tipi vücut yapısı ortaya çıkmaya başlar.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >