Gebelik Şansımı Nasıl Arttırırım?

Gebelik Şansımı Nasıl Arttırırım?

Gebelik oluşturmada etkili pek çok faktör ve izlenecek pek çok yol bulunmaktadır.

Bazı çiftlerde pek çabalamadan gebelik gerçekleşir. Bazılarında ise infertilite zorlu bir yolculuktur.

Ebeveyn olma hayalinize ulaşmanıza yardımcı olacak gelişmiş tıbbi tedavilerin yanı sıra, gebe kalma şansınızı artırmak istiyorsanız dikkate almanız gereken basit ve uygulanabilir yöntemler de mevcuttur.

Bu süreçte bakış açınızı korumanıza yardımı olabilecek, başlangıç seviyesinde bir dizi ipucunu aşağıda bulabilirsiniz.

UMUDUNUZU KESMEYİN

Infertilite yaşayanlar için yolculuğun merkezi umuttur. Karşılaştığınız zorluklar ne olursa olsun, umutlu kalmak için daima bir neden vardır. Kendinizi desteklemek için umudu aklınızda tutarak motivasyon olarak kullanın. Bir  uzmanın rehberliğinde zorlukları etraflıca gözden geçirin.

Yalnız olmadığınızı hiçbir zaman unutmamak adına çevrenizde destekleyici arkadaşlarınızı ve grubunuzu bulundurun. Destek sisteminizin bir parçası olarak bir terapiste başvurmayı düşünün. Yaşamınıza sevgiyi davet edin. Böylesine bir gelişme ve geçiş döneminde paha biçilemez bir kaynak olacaktır.

YAŞINIZI DİKKATE ALIN

Yaşın infertilite üzerindeki etkilerine dair bilgileri öğrenin. Yaşın gebelik oluşturmanın gerekli bileşenlerinden biri olduğunu ve gebe kalma zamanını belirlemede önemli bir faktör olduğunu biliyoruz.

Bir kadının yumurta rezervi her geçen gün azalmaktadır. Doğduğu anda, kız bebeklerde 2 milyon yumurta bulunur. Ergenlikte, bu rakam 400,000’e düşer. 30 yaşına gelindiğinde bu rakam 100,000 iken 45-50 yaş civarında yumurta sayısı sıfırdır.

CİNSEL İLİŞKİ RUTİNİ OLUŞTURUN

Yumurta ve sperm birleşmesi ihtimalini artırmak için doğurganlık pencereniz boyunca gün aşırı olmak üzere adetli olmadığınız her haftaya iki ya da üç kez cinsel ilişki planlayın. Serbest kalan (atılan) yumurtanız bir ila iki gün canlı kalırken sperm ise üç gün canlı kalabilmektedir.

YUMURTLAMA ÇİZELGESİ

Yumurtlama (ovülasyon) genellikle siklusunuzun 12. ve 16. günleri arasında meydana gelir. Yumurtlama belirtileri arasında esnek, yumurta beyazı renginde servikal mukus, artmış libido ve yumurtalık ağrısı yer alır. Yumurtlama oluşumunu (genellikle 12. ve 16. günler arası olup bir sonraki regl oluşunuzdan 14 gün öncesi) takip etmek için her ay siklusunuzu çizelgeye (takvime) kaydedin.

STRESTEN ARINMA

Yüksek stres düzeylerinin düşük doğurganlık oranları ile ilişkili olduğunu biliyoruz. Infertilite da strese ve kaygı ve yalnızlık gibi başka zorlayıcı duygulara neden olabilmektedir … tam bir kısır döngü! Ancak yoga, zihin/beden grupları, destekleyici bir arkadaşla sohbet ve terapi stresle başa çıkmada yardımcı araçlardır ve yaşamınızda yeniden kontrol duygusunu kazanmanıza imkan tanır.

EĞLENİN

Cinsel ilişkinin giderek daha az keyifli olmaya başladığını hissediyorsanız, birkaç dakikalığına bile olsa gebe kalma fikrini aklınızdan uzaklaştırın. Yeni ve çılgın bir şeyler deneyin. Biraz eğlenin!

SİGARAYI BIRAKIN

Çalışmalar sigara veya diğer tütün ürünlerini içmenin, hafif düzeylerde bile olsa, sperm sayısı ve testosteron düzeylerinde düşüşe ve sperm motilitesinde (hareketi) yavaşlamaya yol açtığını göstermektedir. Stres azaltmanın bir yolu olarak sigara içiyorsanız yerine yoga, egzersiz veya güvenilir ve destekleyici bir arkadaşla konuşma gibi başka yöntemleri düşünün.

BİR UZMANA GÖRÜNÜN

Gebe kalmaya çalışan kişilerde zaman son derece değerli bir kaynaktır. Bir doğurganlık uzmanına başvurma zamanını bilmek ve mümkün olduğunca çabuk bir randevu ayarlamak başarı şansınızı artıracaktır.

Yaşınız 40 veya üzerindeyse ve gebe kalma denemeleriniz başarısız olmuşsa bir doğurganlık uzmanından randevu alın. Yaşınız 35 ila 39 ise ve altı aydır gebe kalmaya çalışıyorsanız bir uzmana başvurmanın zamanıdır. Yaşınız 35’in altındaysa ve bir yıldır korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamamışsanız bir uzmana başvurmanın zamanıdır.

“İKİ KİŞİ GEREKİR”

İnfertilitenin kadın problemi olduğuna yönelik yaygın ancak tamamen yanlış bir söylence vardır. Gerçekte, tüm infertilite vakalarının %40’ı erkek partnerden kaynaklanmaktadır. İşte bu nedenle, infertilite nedeninin tanılanabilmesi için mutlaka iki partnerin de infertilite testi yaptırması gerekir.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >