Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde

Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönemlerinizi bilmeniz, ruhsal ve fiziksel olarak gebeliğe hazır olmanız sağlıklı ve mutlu bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacaktır.

Gebeliğe Hazırlanma

Bebek sahibi olmayı planlamaya başladığınız andan itibaren hemen doktora müracaat etmenizi öneririz. Eğer hali hazırda hamileyseniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Hamileliğinizin ilk günleri bebeğinizin organlarının gelişimi için çok önemli olduğundan hayatınızdaki en ufak değişiklikler bu gelişimde önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin folik asit eksikliği majör doğumsal bozukluklara yol açabilmektedir. Dolayısıyla doktorunuz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını değerlendirmek durumundadır. Burada size hemen başlamanız gereken birtakım önerilerimiz olacaktır.

Sigara ve Alkol Kullanıyorsanız Hemen Bırakın

Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, sigara sizin doğurganlığınızı azaltmaktadır. Eğer hamileyseniz sigara düşük riskini artırır ve bebeğinizin sağlıklı gelişimine zarar verir. Plasentanın yapısını bozarak bebekte gelişme geriliği ve ani ölümlere yol açabilir. Alkol kullanımı ise; düşük, erken doğum, ölü doğum ve diğer ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Gebelik Öncesi Folik Asit Takviyesi

Ciddi doğumsal bozuklukları azaltmak için folik asit almanız gerekmektedir. Folik asit, B-vitamini türevi olup en çok taze meyve ve yeşil sebzelerde bolca bulunmaktadır. Günde 400 mikrogram alınan folik asit takviyesi baş ve omurilik bozuklukları ve yarık damak-dudak anomalilerini engellemektedir. Bu bozukluklar folik asit düzeyiniz eksik ise hamile kaldığınızın farkına vardığınızda zaten oluşmuş bulunmaktadır. Dolayısıyla hamile kalmayı planlıyorsanız folik asit takviyesine hemen başlayın. Eğer şüpheleniyorsanız da hemen başlamanızı tavsiye etmekteyiz.

Gebelik Öncesi Sağlık Kontrolü

Tam bir kontrolden geçmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Yüksek tansiyon, sara ve şeker hastalığı gibi durumlar hamileliğinizi kötü etkileyebilecek durumlardan birkaç tanesidir.

Doktorunuzu Bilgilendirin

Daha önce geçirmiş olduğunuz tüm hastalıkları doktorunuza bildirin. Örneğin, hamilelikte geçirebileceğiniz kızamıkçık doğumsal bozukluklara yol açabilir. Eğer bu hastalığı geçirmediyseniz doktorunuz aşılanmanızı önerecektir.

Eğer ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza almakta olduğunuz ilaçlardan bahsedin. Bazı ilaçlar sizi veya bebeğinizi etkileyebilir. Bu ilaçları kesmek veya değiştirmek gerekebilecektir.

Aile Hikayenizden Bahsedin

Siz veya ailenizden birisinin genetik bir hastalığı varsa, bu durum bebeğinizi etkileyebileceği için genetik danışmanlık gerekebilir. İdeal kilonuza nasıl ulaşabileceğinizi doktorunuza danışın. Fazla kilolu hanımlar hamileliklerinde şeker veya yüksek tansiyona maruz kalabilirler. Zayıf hastalar ise düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olabilirler. Bir diyetisyen eşliğinde sizin için ideal kiloya ulaşabilirsiniz.

Kimyasal Maddelerden Uzak Durun

Evde veya işte zehirli maddelerden, kimyasal maddelerden veya radyasyondan uzak durun.

Bu maddeler doğurganlığınızı etkileyebileceği gibi hamilelik boyunca istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Rahatlayın

Stres, uzun çalışma saatleri, fiziksel yorgunluk ve uzun süre ayakta kalmak doğurganlığınızı ve hamileliğinizi olumsuz etkiler. Kendinizi rahatlatacak faaliyetlere yer açın.

Sabırlı Olmaya Çalışın

Korunmayı bıraktığınız andan itibaren 1 yıl içinde gebe kalma şansınız %85 tir. Hemen o ay gebe kalabileceğiniz gibi bu sürenin birkaç aydan bir yıla kadar da uzayabileceğini hesaba katmalısınız.

Eğer daha önce doğum kontrol hapı kullandıysanız, vücudunuzun normale dönmesi için belirli bir zamana ihtiyacı olabileceğini unutmayın.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Zeynep Yılmaz

Çok sıcakkanlı ve sevecen bir yaklaşımı vardı hocanın, çok yardımcı oldu.

Serkan Celik

Düyanın en iyi kadın doğum uzmanı.

Neslihan

Hamilelik takibime birlikte başladık bu şekilde yollarimiz kesişti şu hayatta iyi ki dediğim çok kiymetli doktorumdur kendisi.Detaylı açıklamaları,sevgi dolu yaklaşımı,naifliği ile sanki ailenizden biri aklinizda hiç bir soru işareti kalmadan yanından ayrılıyorsunuz..Oglumu kucagima saglikla almama vesile olan kıymetli hocam iyi ki varsınız

Öznur CEYHAN

Biz dayımın eşi ile uğramıştık ve inanılmaz sonucu bebeğinin olması.. tam 6 yıl beklemişlerdi. iyi ki sizinle daha fazla geç kalmadan tanışmışlar. Rabbim işinizi gücünüzü rast getirsin. Pes etmeyin birde Müberra Hanım'a uğrayın sevgili çiftler

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >