Gebelik Kayıpları

Gebelik Kayıpları

Gebelik Kayıpları (Düşükler)

Gebelik kayıpları, bir aile kurmaya çalışan bireyler ve çiftler için muazzam bir duygusal yıkım nedeni olabilmektedir. Amacımız, düşüğün biyolojik bir nedeni olduğunu anlamanıza yardımcı olmaktır ve çoğu kadının yenilikçi teknolojilerimizin yardımıyla başarılı bir şekilde gebe kalmaya devam edebileceğini anlatmaktır.

DETAYLI MUAYENE VE İNCELEME

Düşük konusunda  bilgi ve deneyimimiz  hiç şüphesiz size bu konuda gerekli desteği sağlayabilecek düzeydedir.

Duymak şaşırtıcı olabilir, ancak düşük yapmak yaygın bir olaydır. Araştırmalar, tüm gebeliklerin dörtte biri ile yarısı arasında düşükle sonuçlanabileceğini göstermektedir. Çoğu zaman, bu olaylar gebe kalma sürecinin o kadar erken gerçekleşir ki, bir kadın hamile olduğunu bile bilmeyebilir, çünkü bir dönemi kaçırmamış olabilir yani beklenen adet tarihi geçmemiş olabilir. Bu erken kayıplar bazen kan çalışmasıyla (kimyasal gebelikler olarak adlandırılır) belgelenebilir, ancak hamileliğe ilişkin başka klinik kanıt yoktur.

İYİ HABER

Olumlu bir kayda göre, bir düşük (hatta iki) çiftin asla bebek sahibi olamayacağı anlamına gelmez. Düşük yaptıktan sonra hamilelik tekrar oluşabilir ve umudunuzu kalbinizde tutmak için birçok neden vardır. Yardımcı olabiliriz.

DÜŞÜK TANIMI

Düşük, gebeliğin 20. haftasından önce spontan gebelik kaybı olarak tanımlanır. Tekrarlayan gebelik kaybı veya tekrarlayan düşük, düşük yapmanın art arda birden fazla ortaya çıkmasıdır. Düşük belirtileri ve semptomları sırt ağrısı, karın ağrısı, ateş, şiddetli kramplar veya  doku ve kan pıhtılarının eşlik ettiği vajinal kanamayı içerir.

DÜŞÜK NEDENLERİ

GENETİK ANORMALLİKLER

Annenin, babanın veya her ikisinin kromozomal anormallikleri, ilk trimester kayıplarının en az% 50-60’ında düşük yapmaya neden olarak erken gebelik kaybının en yaygın nedenidir. Fazla veya az kromozom varlığı olan anöploidi, en yaygın genetik anormallik türüdür.

YAŞ

Yaşlı kadınlar hamileliği etkileyebilecek daha yüksek sağlık koşulları riski taşıdığından ve kromozomal düzensizlikleri olan yumurtalara sahip olma olasılığı daha yüksek olduğundan, ileri yaş düşüklerin yaygın bir nedenidir.

ANATOMİK ANORMALLİKLER

En yaygın anatomik anormallik, doğuştan rahimde bulunan şekil bozukluklarıdır – özellikle septat uterus. Rahimdeki miyomlar veya polipler de düşükle ilişkilidir, ancak cerrahi olarak çıkarılabilirler.

İMMÜNOLOJİK FAKTÖRLER

Plasental yetmezlik ve düşük, anormal kan pıhtılaşmasından kaynaklanabilir. Anormal kan pıhtılaşmasının yaygın nedenleri antifosfolipid antikor sendromu (APAS) veya lupus antikoagülandır.

ENDOKRİN SORUNLARI

Özellikle tiroid ve hipofiz hormonları dengede olmadığı zaman düşük yapma olasılığı artmaktadır. Diabet te ciddi düşük nedenlerindendir.

DÜŞÜK TEDAVİSİ

Düşük tedavisi tamamen başlangıçtaki testlerin sonuçlarına bağlıdır.  Testler aracılığıyla hormonal bir sorun tespit edilirse, tedavi tıbbi olabilir. rahimde  yapısal bir kusur bulunursa, tedavi cerrahi olabilir. Sizi tedavi etmek için cerrahi tedavinin (fibroid çıkarılması  veya histeroskopik olarak rahim içinin düzeltilmesi gibi) gerekli olup olmadığına ve ne zaman gerekli olduğuna detaylı araştırmalar sonucu karar verilecektir. Tanısal testler üreme sisteminizde, yapısal, kromozomal, hormonal  veya myom ya da polipler gibi durumlarla ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkarmazsa, adet döngünüz geri döndüğünde (genellikle 4-6 hafta sonra) tekrar gebe kalmayı denemenizi önerebiliriz.

Bu testlerin ve tedavilerin örnekleri şunları içerir:

PGS VE TÜP BEBEK

Gebelik kaybının en yaygın nedeni, bir embriyoda yanlış sayıda kromozomlara yol açan genetik bir sorun olan anöploididir.  Birçok düşük, bu kromozomal anormalliklere bağlı olduğundan, bir tedavi şekli preimplantasyon genetik taramanın (PGS) yapılmasıdır. Bu test, tüp bebek yoluyla implantasyondan önce embriyoların genetik analizine izin verir. Genetik test, sağlıklı bir hamilelik ve doğum olasılığını artırır ve embriyolardan sadece sağlıklı, kromozomal olarak normal olanların rahime yerleşmesine izin vererek düşük yapma şansını önemli ölçüde azaltır.

KAN TESTLERİ

Basit bazı kan testleri, progesteron ve tiroid hormonları dahil olmak üzere hamileliği etkileyen bir dizi hormon hakkında bilgi verir.

ULTRASON

Ultrason, vücuttaki organların ve diğer yapıların görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır, bu da doktorların infertiliteye ve düşüklere neden olabilecek miyomları veya polipleri ve uterus büyümelerini tespit etmesini sağlar.

UMUT VE DESTEK

Düşük yaptıktan sonra derin üzüntü yaşamak tamamen doğaldır. Gerekirse sizi destek amaçlı bir psikoloğa yönlendirebiliriz

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Zeynep Yılmaz

Çok sıcakkanlı ve sevecen bir yaklaşımı vardı hocanın, çok yardımcı oldu.

Serkan Celik

Düyanın en iyi kadın doğum uzmanı.

Neslihan

Hamilelik takibime birlikte başladık bu şekilde yollarimiz kesişti şu hayatta iyi ki dediğim çok kiymetli doktorumdur kendisi.Detaylı açıklamaları,sevgi dolu yaklaşımı,naifliği ile sanki ailenizden biri aklinizda hiç bir soru işareti kalmadan yanından ayrılıyorsunuz..Oglumu kucagima saglikla almama vesile olan kıymetli hocam iyi ki varsınız

Öznur CEYHAN

Biz dayımın eşi ile uğramıştık ve inanılmaz sonucu bebeğinin olması.. tam 6 yıl beklemişlerdi. iyi ki sizinle daha fazla geç kalmadan tanışmışlar. Rabbim işinizi gücünüzü rast getirsin. Pes etmeyin birde Müberra Hanım'a uğrayın sevgili çiftler

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >