Erkek İnfertilitesi

Erkek İnfertilitesi

Infertilite erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkilemektedir.

Bu tekrar edilmesi gereken bir gerçektir çünkü infertilitenin yalnızca kadın partnerden kaynaklanan bir sorun olduğuna dair yaygın bir varsayım mevcuttur.

Gerçekte ise tüm infertilite vakalarının yaklaşık yarısı kadarı erkek faktörlü infertiliteden kaynaklanmaktadır. Bu yadsınabilir bir istatistik değildir ve bu nedenle, her çiftin tedavisinin tedavi başladığı andan itibaren mümkün olduğunca etkili olabilmesi için erkek infertilitesinin test edilmesi de kritik öneme sahiptir.

ARAŞTIRMA VE  TESTLER

Günümüzde artık erkek infertilitesi araştırma programları bugüne kadar elde edilen tüm  verilerin kullanıldığı çok kapsamlı bir alan haline gelmiş olup erkek infertilitesinin tüm nedenlerini tespit edebilen teknolojiler hizmete sunulmuştur.

Her geçen gün daha çok sayıda erkek infertilite nedenini başarılı biçimde tanılamakta ve başarılı sonuçlara götürecek özelleştirilmiş tedavi planlarını düzenli olarak geliştirmekteyiz.

Erkek infertilite uzmanları ve androloji laboratuvarları sayesinde, testler ve analizler daha kolay ve daha doğru gerçekleşmekte; hastalarımızın ayırması gereken zaman azalmaktadır. En son teşhis teknolojisi ile donatılan ve özel olarak eğitilmiş personelin çalıştığı laboratuvar ve ekipler ile uygun ve doğru sonuçlar sunulmaktadır.

ERKEĞE BAĞLI İNFERTİLİTE  NEDENLERİ

Bazı erkeklerde hiçbir infertilite belirtisi olmazken bazılarında ise hafif ila orta dereceli belirtiler olabilir. Bu nedenle, en kısa sürede sorunu tanılayarak infertilite sorununuza bir çözüm bulabilmek adına, bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Erkek faktörlü kısırlığın yaygın nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu)
 • Ejakülasyon (boşalma) sorunları (hiç sperm olmaması veya erken boşalma)
 • Azoospermi: testis kanallarında fiziksel tıkanıklık nedeniyle sperm olmaması
 • Varikosel: testis üzerinde varis benzeri damarlar oluşması
 • Testislerde fiziksel travma
 • İnmemiş testisler
 • Kanser nedeniyle kemoterapi
 • Hormonal dengesizlikler
 • Yaş ile ilişkili infertilite
 • Genetik anomaliler
 • Obezite
 • Kötü beslenme
 • Stres
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Sigara kullanımı
 • Keyif verici/uyuşturucu madde kullanımı

 

TEST VE TANI

Laboratuarımız olası her türlü erkek faktörlü infertilite nedenini hızlıca tespit edecek deneyim ve bilgi birikimine sahiptir.

Erkek kısırlığı tetkiki erkek partnerin tıbbi geçmişinin ayrıntılı olarak incelenmesi,  gerekiyorsa ürolog tarafından gerçekleştirilecek olan bir fiziksel muayenesi ve Semen Analizi /Sperm testinden oluşur. Erkek faktörlü infertilite tüm infertilite vakalarının yarısı üzerinde etkili olduğundan, semen numunesinin analizi erkek infertilitesinin tedavisine yönelik kritik bilgiler sunmaktadır.

Semen analizi ilk muayeneden (danışma) kısa bir süre sonra yapılır.

Evde veya kliniğimizdeki IVF numune alma odalarında mastürbasyon yoluyla taze semen numunesi alındıktan sonra, laboratuvar personelimiz tarafından aşağıdaki mikroskopik analizler gerçekleştirilir:

HACİM

Üretilen semen miktarını (mililitre cinsinden) gösterir. Hacmin düşük olması seminal veziküllerde (meni kesecikleri) veya prostatta tıkanıklık veya fonksiyon bozukluğu ihtimalini düşündürür. Hacim 2 ml’nin üzerinde olmalıdır.

MOTİLİTE (sperm hareketliliği)

Hareket eden sperm miktarını gösterir. Bu parametre, spermin Fallop tüpünde yumurta ile birleşebilmesi açısından son derece önemlidir. Tipik olarak spermin en az %50’si hareket halinde olmalıdır.

MORFOLOJİ (spermin şekli)

Spermin şekline ilişkin bir parametredir. Spermin büyük çoğunluğu anormal şekle sahip olsa da, anormal sperm oranı %50’nin üzerinde olduğunda erkek ilişkili doğurganlık etkilenmektedir.

KONSANTRASYON

Bir mililitre semende kaç milyon sperm hücresi olduğunu gösterir. Sperm sayısının düşük olması spermin çıkışının engellendiği veya testislerin düzgün bir şekilde sperm üretmediği ihtimalini düşündürür.

GÖRÜNÜM

Spermin rengi kan varlığına veya ilaç kullanımında yan etkiye işaret edebilir.

ERKEK HORMON TESTİ

Bazı durumlarda, hormon dengesizlikleri veya genetik rahatsızlıkları kontrol etmek amacıyla kan testi yaparız. Bu tip nedenler daha nadirdir. Bu sebeple, altta yatan başka faktörler olmadıkça bu test rutin olarak yapılmaz.

ERKEK KISIRLIĞI TEDAVİLERİ

Kliniğimizde, erkek kısırlığı tanısını kapsamlı doğurganlık testi ve analizine dayanarak belirleriz.

Semen analizi testinde gebeliğe engel olabilecek bir durum tespit ettiğimizde, aşağıda belirtilenler dahil, önerdiğimiz çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur:

AŞILAMA (IUI)

Döllenmeyi kolaylaştırmak adına, kadının yumurtlama döneminde rahmine spermin (ince bir kateter vasıtasıyla) yerleştirilmesini içeren, ameliyathane ortamı gerekmeden gerçekleştirilebilen ilk seçenektir.

TÜP BEBEK (IVF / ICSI)

IVF, bir laboratuvar kabında kadının yumurtası ile erkeğin sperminin birleştirilmesidir. İn vitro “vücut dışında” anlamına gelmektedir. Yumurta toplama ve döllenmeden 3 ila 5 gün sonra embriyolar kadının rahmine yerleştirilir.

ICSI ise döllenmeye yardımcı olmak için tek bir sağlıklı spermin yumurta içine enjekte edilmesidir.

VARİKOSEL AMELİYATI

Varikosel nadiren belirti verdiğinden, erkekler doğurganlık ile ilgili bir sorun yaratıncaya kadar sıklıkla bu sorunun farkında değildir. Cerrahi tedavi ile kan akışı normal (sağlıklı) damarlara yönlendirilir. Ameliyat ayakta gerçekleştirilip yatış gerektirmez.

PESA

Perkütan Epididimal Sperm Aspirasyonu (PESA), İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) için sperm almaya yönelik basit bir tekniktir. Bu işlem ile sperm içeriği ve motilitesi incelenir.

MESA

Mikrocerrahi ile Epididimal Sperm Aspirasyonu (MESA), mikrocerrahi teknikleri kullanılarak epididim dokusundan küçük numuneler almak suretiyle dokudan sperm elde edilmesidir.

TESE

Testiküler Sperm Ekstraksiyonu (TESE) veya testis biyopsisi, testiste küçük bir cerrahi kesi yoluyla testis dokusundan küçük numuneler alınarak incelenmesi ve bu numunelerden sperm elde edilmesi işlemidir.

 

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >