Endometriozis Tedavisi

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis yaygın fakat tedavi edilebilir bir hastalık olup tüm dünyada kadınların %6-10 unda ve infertil hastaların %30-40’ında olduğu bildirilmektedir. Zamanında tespit edilerek tedavi edildiğinde, endometriozisin doğurganlık başarınız üzerindeki etkisi önlenebilir.

ENDOMETRİOZİS VE AĞRI

Endometriozisin en can sıkıcı yönlerinden biri belirtilerinin çok çeşitli olmasıdır. Bazı kadınlar kendilerinde bu hastalığın olduğunun farkında dahi değildir. ‘Açıklanamayan infertilite’ tanısı almış bir kadının aslında endometriozis sorunu olması mümkündür.

Diğerlerinde ise ağrı en temel göstergedir ve orta derece ila şiddetli düzeyde olabilir.

işte bu nedenle hastaların doğru tanı alması oldukça önemlidir.

ENDOMETRİOZİS NEDİR?

Endometrioziste, normal rahim iç zarı (endometrium adı verilir) anormal bir konumda yer alır. Normal şartlarda, rahim iç zarı adet kanaması sırasında serviksten (rahim ağzından) dışarı atılır. Endometrioziste ise, bu zar başka bir yöne, aşağı ve fallop tüplerinin sonuna doğru atılır ve burada yumurtalıkları ve yakındaki yapıları çevreler.

Tıpkı normal bir rahim iç zarı gibi, bu hücreler büyüyerek her ay adet döneminde ‘kanar’ ve lokal enflamasyon ile yara dokusuna yol açar. Zamanla, endometriozis alanları ağrıya ve enfeksiyona da neden olabilir. Tedavi edilmediği taktirde, rahim iç zarı büyüyerek Fallop tüplerini ve yumurtalıkları tıkayabilir; bu da kadının gebe kalmasını önleyebilir.

ENDOMETRİOZİS VE İNFERTİLİTE

Üreme sağlığını etkilemesi nedeniyle, endometriozisi olan pek çok hastanın teşhisi doğurganlık testleri sırasında olmaktadır.

Endometriozis:

 • Yumurtalıklar ve Fallop tüplerini içeren pelviste yara veya yapışma oluşumuna neden olabilir.
 • Fallop tüplerinde hasar veya tıkanıklığa yol açabilir ve yumurtanın rahme ulaşmasını önleyebilir.
 • Yumurtalıklarda endometriozis gruplarına sebep olabilir . Bu tür kistlere çikolata kisti /endometrioma’ adı verilir).

BELİRTİLER VE TANI

Bazı hastalarda endometriozis ile ilgili hiç belirti olmayabilir veya çok az belirti olabilir. Belirtiler olmadığında, çoğu kadın gerçekte endometriozis olmasına rağmen ‘açıklanamayan infertilite’ tanısı almaktadır.

Açıklanan belirtiler sizde varsa doğru bir şekilde değerlendirmenizin yapılarak doğru endometriozis tanısının konulabilmesi için bir doğurganlık uzmanına başvurmanızı şiddetle öneririz.

Belirtiler arasında aşağıdakiler yer alabilir:

 • İnfertilite
 • Ağrılı adet krampları/adet dönemleri
 • Cinsel ilişki sonrası ağrı
 • Ağrılı dışkılama
 • Bel ağrısı
 • Anormal adet kanaması

ENDOMETRİOZİS TANISINI NASIL KOYUYORUZ?

Endometriozis tanısı tek başına belirtiler üzerinden konulamaz. Doktorunuzun tanıyı doğrulayabilmesi için kapsamlı inceleme ve testler yapması gerektiği gibi, tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi edinmesi de önemlidir. Yaşadığınız endometriozis vakasına bağlı olarak, doktorunuz aşağıda belirtilen testlerden bir veya birkaçını önerebilir:

 • Pelvik hassasiyet veya endometriozis grupları değerlendirmesi için pelvik muayene
 • Endometriozis gruplarını göstermek üzere pelvik ultrason
 • Laparoskopi: ayakta gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir ve endometriozis varlığını doğrulamanın tek kesin yoludur.

Endometriozis için hangi tedavinin uygun olduğunu belirlemek adına, laparoskopi anında tespit edilen yaralı ve hastalıklı dokunun miktarı üzerinden, durumunuz Minimal (evre 1), Hafif (evre 2), Orta (evre 3) veya Şiddetli (evre 4) olarak sınıflandırılmaktadır.

Doktorunuz, belirtilerinizi düzenleyecek ve başarılı gebelik şansınızı en yükseğe çıkaracak size uyarlanmış bir tedavi planı oluşturacaktır.

ENDOMETRİOZİS TEDAVİLERİ

Hedefimiz size en uygun tedaviyi sağlamaktır. Amacımız endometriozisi baskılamak, ilerlemesini kontrol altına almak ve doğurganlığınızı etkilemeden belirtileri hedef almaktır.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Doktorunuz endometriozisi cerrahi olarak, IVF yoluyla veya her iki yöntemi de kullanarak tedavi edebilir.

Başarılı tedavi seçenekleri arasında şunlar yer alır:

IVF

Endometriozis infertiliteye neden olduğunda, IVF sıklıkla önerilen ilk seçenek tedavi yöntemidir.

LAPAROSKOPİ

Şiddetli ağrı endometrial dokuların (olması gereken yer dışındaki) büyümesinin göstergesi olabileceğinden, bunu tespit etmenin en doğru yollarından biri, küçük bir cerrahi işlem olan tanıya yönelik(diagnostik) laparoskopidir. Bu şekilde, endometriozis lezyonları kolaylıkla tespit edilerek endometriozis tanısı doğrulanabilmektedir.

Bu esnada, yumurtalıklarınızda veya Fallop tüpleriniz var olabilecek endometrium dokuları da temizlenebilir.

AĞIZ YOLUYLA KULLANILAN İLAÇLAR

Tıbbi yaklaşımların çoğunda, vücudunuzun östrojen üretimini azaltarak endometriozis büyümesini durduran ilaçlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bu ilaçlar kullanılırken gebelik mümkün değildir. Bu nedenle ilaç tedavileri doğum sonrasına bırakılmaktadır öncelik çocuk sahibi olma tedavilerine verilmektedir.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Zeynep Yılmaz

Çok sıcakkanlı ve sevecen bir yaklaşımı vardı hocanın, çok yardımcı oldu.

Serkan Celik

Düyanın en iyi kadın doğum uzmanı.

Neslihan

Hamilelik takibime birlikte başladık bu şekilde yollarimiz kesişti şu hayatta iyi ki dediğim çok kiymetli doktorumdur kendisi.Detaylı açıklamaları,sevgi dolu yaklaşımı,naifliği ile sanki ailenizden biri aklinizda hiç bir soru işareti kalmadan yanından ayrılıyorsunuz..Oglumu kucagima saglikla almama vesile olan kıymetli hocam iyi ki varsınız

Öznur CEYHAN

Biz dayımın eşi ile uğramıştık ve inanılmaz sonucu bebeğinin olması.. tam 6 yıl beklemişlerdi. iyi ki sizinle daha fazla geç kalmadan tanışmışlar. Rabbim işinizi gücünüzü rast getirsin. Pes etmeyin birde Müberra Hanım'a uğrayın sevgili çiftler

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >