Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılmaması sonucunda çiftlerin birbirine bulaştırdıkları hastalıklara cinsel yolla bulaşan hastalıklar denilmektedir. Bu hastalıkların çoğu belirti göstermediği gibi ilerlemesi durumunda rahim kanseri, HIV, pelvik enfeksiyon,frengi, bel soğukluğu, klamidya, Hepatit B ve gebe kalamama gibi daha ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarının çoğu için etkili bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu yüzden cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en etkili yöntemi kişinin kendi aldığı tedbirler olmaktadır. Bu tedbirlerin başında ise herhangi bir cinsel enfeksiyon geçirdiğini düşündüğünüz kişilerle birlikte olmamak gelmektedir.

Ayrıca kondom kullanımı da cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için etkili bir yöntem olmaktadır. Cinsel ilişki sonrasında ve öncesinde cinsel organın muhakkak temizlenmesi gerekmektedir. Hepatit B ve HPV aşısı da cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların önüne geçmek için etkili bir korunma yöntemidir.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

İlgili Uygulamalar