Çifte Özel Yaklaşım

Çifte Özel Yaklaşım

Günümüzde, çocuk sahibi olmayı deneyen her altı/yedi çiftten biri infertilite ile karşılaşmaktadır. Bir yıl boyunca korunmasız ilişki sonrası çiftlerin %15 inde gebelik elde edilmemekte, ikinci yılın sonunda bu oran %10 olmaktadır. Değişen yaşam koşulları nedeniyle infertilite oranları yıllar içerisinde giderek artmaktadır.Eğitim ve kariyer nedeniyle bebek isteğinin ertelenmesi nedeniyle artan “anne yaşı”, olumsuz çevre ve beslenme koşulları, alkol ve sigara tüketimi ve stres doğurganlığı azaltmaktadır. 2025 yılında tüm dünyada 10 milyondan fazla çiftin bebek sahibi olmakta zorluk yaşayacağı düşünülmektedir.

Çocuk sahibi olmakta zorluk yaşayan her çift kesin “infertil” değildir. Bazı durumlarda çok basit tedaviler kullanılarak, bazı durumlarda ise çift sadece motive edilerek gebelik elde edilebilmektedir. Elbette bu küçük sihirli dokunuşların arkasında çiftin çok iyi değerlendirilmesi sonucunda alınan kararlar mevcuttur.

Bazı çiftlerde ise gerçekten çözülmesi gereken problemlerle karşılaşılmaktadır ve burada tıbbi ekibin bilgi birikimi, tecrübesi, yüksek teknolojik ve medikal donanım imkanları devreye girmekte ve bu sayede günümüzde artık çok sayıda sorun çözülebilmektedir.

İnfertil çiftlerin bir kısmında ise bir soruna ulaşılamamakta ve bu durum “açıklanamayan infertilite” olarak tanımlanmaktadır. Oysa gerçekte bu çiftin “henüz açıklanamamış” sorunları vardır. Belki günümüz teknolojisi henüz durumu açıklayamamaktadır belki de hastanın tedavi süreci ilerledikçe olası problem açığa çıkarılabilecektir.

Yukardaki bilgiler ışığında da görülmektedir ki; her çift kendine özeldir ve  infertilite araştırılması ve tedavisinde esas olan “çifte özel yaklaşım” dır. Hatta günümüzde infertilite değerlendirmesi ve tedavisinde bilimin geldiği son nokta artık sadece her çiftin değil,  her adet döngüsünün ve hatta her yumurta ve her spermin özel olduğu gerçeğidir. İnfertilite çalışmalarımızda bu yüzden hastalarımızla çok yakın ilişkide olmayı ve onları mümkün olduğu kadar iyi tanımayı hedeflemekteyiz. Bu sayede hem hastalarımızla birbirimize yüksek moral desteği aktarmakta hem de zorlu süreçlerde karşılıklı güven duygumuzu kolaylıkla koruyabilmekteyiz.

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Zeynep Yılmaz

Çok sıcakkanlı ve sevecen bir yaklaşımı vardı hocanın, çok yardımcı oldu.

Serkan Celik

Düyanın en iyi kadın doğum uzmanı.

Neslihan

Hamilelik takibime birlikte başladık bu şekilde yollarimiz kesişti şu hayatta iyi ki dediğim çok kiymetli doktorumdur kendisi.Detaylı açıklamaları,sevgi dolu yaklaşımı,naifliği ile sanki ailenizden biri aklinizda hiç bir soru işareti kalmadan yanından ayrılıyorsunuz..Oglumu kucagima saglikla almama vesile olan kıymetli hocam iyi ki varsınız

Öznur CEYHAN

Biz dayımın eşi ile uğramıştık ve inanılmaz sonucu bebeğinin olması.. tam 6 yıl beklemişlerdi. iyi ki sizinle daha fazla geç kalmadan tanışmışlar. Rabbim işinizi gücünüzü rast getirsin. Pes etmeyin birde Müberra Hanım'a uğrayın sevgili çiftler

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >