Bebek İstiyoruz Ama Olmuyor

Bebek İstiyoruz Ama Olmuyor

Bir bebek sahibi olmaya karar verip hayaller kurmaya başladıktan bir süre sonra bunu başaramamış olmak sizi üzüyor ve hayatınızın birçok yönünü olumsuz etkiliyor olabilir. Hamile kalmaya çalışırken evde negatif hamilelik testi sonuçlarını peşpeşe görmeye başladıktan sonra nasıl bir yol izleyeceğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Eşinizle aynı şeyleri hissetmediğinizi düşünebilirsiniz, eşlerden biri diğerinden daha üzgün hissediyor veya daha ayrıntılı olarak tartışmak istiyor olabilir. Ayrıca, aileniz ve arkadaşlarınızla olan ilişkileriniz bozulabilir, işinize tam olarak konsantre olma yeteneğiniz ve çok daha fazlası etkilenebilir.

Yaşadıklarınızdan bağımsız olarak, infertilite ile ilişkili stres çok gerçektir. Araştırmalar, infertilite ile uğraşan kadınların, kanser veya kalp hastalığı olanlarla aynı anksiyete ve depresyon seviyesine sahip olduğunu göstermektedir.

TEDAVİYE GÜVEN

Tüm bunlara rağmen, umutlu hissetmek için birçok neden var. Duymak şaşırtıcı olabilir, ancak infertilite yaygındır. Ülkemizdeki her altı çiftten biri artık kısırlık yaşıyor ve tedavi gören tüm çiftlerin üçte ikisinden fazlası başarılı bir şekilde gebe kalabiliyor.
Teknolojilerimiz hiç olmadığı kadar doğru ve yenilikçi. Karmaşık vakaları düzenli olarak teşhis ve tedavi ediyoruz. Embriyoloji laboratuvarımız, sadece embriyo gelişimini ve başarı oranlarını iyileştirmenin yollarına odaklanan , tecrübeli embriyolog ve laboratuvar teknisyenleri tarafından yönetilmektedir.
Negatif bir gebelik testi ile karşılaştığınızda veya doğurganlığınızla ilgili endişeleriniz olduğunda muhtemelen ilk istediğiniz şey hemen bir uzmandan randevu alıp bir tedavi planlamak değildir. Bazen sadece tavsiyeye ihtiyacınız olabilir ve bir uzmana danışmak isteyebilirsiniz. Belki de sadece bir sorununuz olmadığını öğrenmek bile sizi rahatlatacaktır.
İNFERTİLİTE: Korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yılda gebelik elde edilememesidir.

İNFERTİLİTE NEDENLERİ

Araştırmalara göre, tüm infertilite vakalarının% 35’inde kadında,% 35’inde erkekte,% 20’sinde ise her iki eşte problem bulunmaktadır ve % 10’u ise açıklanmamaktadır. Başka bir deyişle, infertilite erkekleri ve kadınları eşit olarak etkiler.

Aşağıda kadını ve erkeği etkileyen en yaygın infertilite nedenleri sıralanmıştır.

SAĞLIKLI BİR GEBELİK İÇİN GEREKENLER

İnfertilitenin nedenlerini tam olarak anlamak için, önce gebeliğin oluşması için gereken bileşenleri anlamak faydalıdır. Bunu daha derinlemesine tartışmadan önce, “bebek yapma” sürecindeki bazı temel ancak önemli rolleri gözden geçirelim.

YUMURTA: Bir kadın sağlıklı bir yumurta üretmelidir
SPERM: Bir erkek sağlıklı sperm üretmelidir.
FALLOP TÜPLERİ:Spermin yumurtadan geçip yumurtaya ulaşmasını sağlamak için bir kadının Fallop tüpleri açık olmalıdır.
DÖLLENME: Sağlıklı sperm, sağlıklı bir embriyo olmak için sağlıklı bir yumurtayı döllemelidir.
TUTUNMA: Sağlıklı bir embriyo rahime iyi tutunmalıdır(implantasyın)

KADINA BAĞLI NEDENLER

Kan testleri, ultrason ve histerosalpingogram (HSG) gibi x-ışınları kullanılarak teşhis edilebilir. Kadınlarda kısırlığın bazı yaygın nedenleri şunlardır:

• İleri anne yaşı
• Endometriyozis
• Hormonal dengesizlikler ;polikistik over sendromu (PCOS)
• Rahim, fallop tüpleri veya yumurtalıkların yapısal anormallikleri
• Önceki pelvik enfeksiyon veya inflamasyon
• Azalmış yumurtalık rezervi
• Embriyoda genetik anormallikler
• Fallop tüpü tıkanması veya hasarı
• STD (Cinsel temasla bulaşan hastalıklar )
• Stres

ERKEK İNFERTİLİTESİ

Erkek faktörlü genellikle bir semen analiz testi ile teşhis edilebilir. Erkek kısırlığının nedenleri arasında şunlar vardır:

• Testislerde sperm üretimi sorunları: çok fazla anormal şekilli sperm (zayıf morfoloji), düşük sperm sayısı ve azalmış sperm hareketi (zayıf hareketlilik)
• Testislerde geçirilmiş yaralanma
• Varikosel: skrotumda düşük sperm üretimine neden olabilecek genişlemiş damarlar
• Önceki enfeksiyonlar
• Genel sağlık sağlık problemleri: yüksek tansiyon, diyabet
• Hormonal anormallikler
• STD (Cinsel temasla bulaşan hastalıklar
• Stres

DAHA ÖNCE BAŞARISIZ DENEMELERİNİZ OLDUYSA…

Doğurganlık başarınızı en üst düzeye çıkarmak söz konusu olduğunda, aldığınız bakım kalitesinden emin olmanız çok önemlidir.

• Zor vakaları ve nadir görülen üreme bozukluklarını detaylı bir inceleme ile teşhis ve tedavi ediyoruz
• Her ay tüm ekibimizle birlikte karmaşık vakaları gözden geçirmek için bir araya gelir ve özellikle IVF başarısızlığı yaşayan ,düşük yapmış veya açıklanamayan vakaları tek tek ele alarak inceleriz.
• Yeni tedavilere erişim sağlayan özel klinik araştırmaları hastalarımızla birlikte tartışırız
• Erkek faktörü infertilitesi olan veya daha önce düşük döllenme oranları veya döllenme başarısızlığı olan hastalar için sperm kalitesine ve sperm seçimine özel bir önem veriyoruz
• Uterus kavitesine implantasyon şansını artırmak için gerekli destekleri hastalarımızla tartışıyoruz

Bize Ulaşın

Doçent Dr. Müberra Namlı Kalem

Hasta Hikayeleri
Videolar
Hasta Yorumları
Melda Yılmaz

Hocam işinin ehli sizi her zaman rahatlatan ve hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinizde hertürlü problemde yanınızda olan bir doktor. Şimdi oğlumuzu kucağımıza her aldığımda iyi ki Müberra hanım diyorum.

Şeyma Delen

Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Güler yüzü, bilgisi ve enerjisi ile bizi kendi yakını gibi karşıladı. Güler yüzünün yanında işini yaparken ki ciddiyeti ve bilgiye dayalı duruşu bizi çok rahatlattı. Sağlık işinin ciddiyeti ile insalığının güzelliğini çok iyi dengelemiş, naif, sakin birisi. Kendisini tanıdığımıza çok mutlu olduk.

Canan Caner

Kızımın adet düzensizliği şikayetleri sebebiyle genel kontrol amacıyla hocamı tercih ettik hocam kızımı incitmeden gücendirmeden muayene etti kendisine çok teşekkür ederim.

Hatice Karataş

Müberra hocam yumurtalık kistlerimi almıştı geçtiğimi ay kendisiyle başarılı bir operasyon geçirdik kendisine benim bu hassas dönemimde yanımda olduğundan dolayı çok teşekkür ederim.

İlgili Uygulamalar
Ürojinekoloji

Ürojinekoloji, özellikle kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji branşlarının kadınlarda aşırı aktif mesane, pelvik organ sarkmaları, idrar kaçırma şi..

Devamı >
Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum Süreçleri Normal doğumun daha açıklayıcı ismi spontan vajinal doğumdur. Yani doğal olarak kendiliğinden başlayan bebeğin vajinal yolla ç..

Devamı >
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon, gebelik döneminde maternal ve fetal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Gebelikte hipertansiyon tedavisine başlamak i..

Devamı >
NIPT Testi

Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT Testi) NIPT Testi Nedir? NIPT testi, herhangi bir girişimsel müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzeri..

Devamı >
Ultrasonografi

Ultrasonografi Nedir? Ultrasonografi insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarının dokuya gönderilmesi ve dokulardan yansıyan ses dalg..

Devamı >
Gebelik Öncesi

Bebek Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreçtir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönem..

Devamı >
Üreme Cerrahisi

Reproduktif Cerrahi (Üreme Cerrahisi) İnfertilite vakalarının birkısmı optimal fertilite başarısına ulaşmak için cerrahi işlemlere gereksinim duyabil..

Devamı >
Vajinal Cerrahi

Vajinal cerrahi, yalnızca vajinal yol kullanılarak gerçekleştirilen jinekolojik ameliyatlardır. Karında kesi olmadığı için hastanede kalış ve iyileşme..

Devamı >
Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, özel optik bir cihazla vajinadan girilerek  vajina, rahim ağzı, rahim içi ve tüplerin rahime açılan kısmının değerlendirilmesidir. Hi..

Devamı >
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, genel anestezi altından göbek deliğinden karın içerisine giren bir teleskop yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Teleskop ile bölge görünt..

Devamı >